ВИДЕО: Австралиски фудбалер призна дека е хомосексуалец, веднаш доби поддршка од најголемите ѕвезди

Кавало јавно призна дека е хомосексуалец/принтскрин

Фудбалерот на Аделаида јунајтед, Џош Кавало јавно призна дека е хомосексуалец и стана првиот фудбалер во австралискиот шампион со вакво признание.

„Јас сум фудбалер и сум хомосексуалец. Се што сакам е да играм фудбал и да бидам третиран еднакво како и останатите. Неверојатно исцрпувачки е да играте најдобро што можете и притоа да водите двоен живот. Тоа е искуство кое не би му го посакал на никого“, објави 21-годишниот Кавало.


По настапот во јавноста, Кавало веднаш доби поддршка од дел од најголеми ѕвезди како Антоан Гризман, Жерар Пике бидејќи е еден од ретките фудбалери кој јавно признава дека е хомосексуалец и тоа додека е активен играч. Досега најчесто фудбалерите својата сексуална ориентација ја откриваа откако ќе ги завршеа кариерите.

Првиот фудбалер кој јавно призна дека е хомосексуалец беше Џастин Фасхану во 1990-тите години играше во Премиер лигата, но во 1998 година се самоуби.

„Се сеќавам дека читав оти Џастин Фасхану беше првиот професионален фудбалер кој јавно призна дека е хомосексуалец и тоа во 1990-тите години и дека подоцна се самоуби“, додава Кавало кој исто така истакна дека има голема поддршка од својот клуб Аделаида јунајтед, од соиграчите и од челниците на фудбалската федерација на Австралија.

Видео на денот