Вежбаме со Елена Мирческа: Вежби за абдоминалната регија – Планк

Доколку ви требаат вежби за абдоминалната регија кои би одзеле помалку време, а би дале поголем ефект од останатите стомачни вежби, кои би можеле да ги правите било каде зашто не бараат многу простор и било кога зашто не треба посебна подготовка, тогаш планковите се идеална вежба за вас!

– Планковите се вежби кои можат да бидат статични или динамични, со бројни варијации и модификации за сечие ниво на кондиција. За денешниот прилог подготвивме варијации на страничен планк чиј таргет се страничните абдоминални мускули, а воедно допринесуваат за стабилизација и зајакнување на мускулите на трупот и рбетот. Секундарни мускули кои се вклучени се големиот и средниот глутеален мускул кој служи за стабилизација на колкот и рамените мускули кои пак го стабилизираат горниот дел, вели фитнес инструкторката Елена Мирческа.

Вежбите се изведуваат во странична позиција. Горниот дел е потпрен на подлактицата, а долниот дел на страничниот дел од долното стапало. Лактот мора да паѓа дирекно под рамото. Горната нога најправилно е да биде поставена над долната нога, но за почеток, може да биде и пред долната нога. Доколку сте апсолутен почетник, наместо на стапало,  долниот дел од телото може да се држи на свитканото долно колено. Вратот треба да биде во права линија со рбетот и не треба да биде напнат. Многу е важно да не притискате дирекно на лактот, туку на цела подлактица. Телото мора да има права линија, колкот да не паѓа надолу, а абдоминалните мускули да се цело време згрчени.

Прочитајте и...  Папараците правеа пари на несреќниот живот на Ејми Вајнхаус, ова е искрена исповед на еден фотограф кој три дена ја бркал Ејми

За почеток започнете со обично статично подигнување, онолку време колку што можете да издржите. Не се разочарувајте доколку не можете да издржите повеќе од 10-на секунди на подигнување. Планковите се прогресивни вежби каде издржливоста се добива со редовно и правилно практицирање, објаснува Елена.

Доколку ги вежбате редовно, за многу кратко време ќе забележите како струкот си добива правилна форма и намалувате во обем.

– Во нашето студио не поминува час без да се направат неколку варијации на планкови! Доколку сакате да дознаете за нашата фитнес рутина, слободно придружете ни се на нашите онлајн часови во живо или следете не на Фејсбук страната @FitnesStudioLadyFit или на Инстаграм Elena Fitnes & Nutrition (ladyfitnutricia), вели фитнес инструкторката.

Прочитајте и...  Солен пилинг за лице и тело кој ќе ви подари младешка и негувана кожа - Направете го сами!

Прочитај повеќе

Фобијата од пајаци никогаш не изгледала послатка: Погледнете како се борат со „ѕверот“ овие кученца (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Најстарата мачка на светот почина на 31 години: Кога дојдов дома, ја немаше, сигурно заминала да умре!

Васко Спасоски

Почина Тесла, миленикот на Јелена и Новак Ѓоковиќ: Сопругата на најдобриот тенисер напиша емотивна порака! (ФОТО)

Васко Спасоски

Секогаш се фали со бујното деколте, но сега покажа нешто друго: Водителката Марјана Станојковска ги испровоцира фановите! (ФОТО)

Васко Спасоски

Папараците правеа пари на несреќниот живот на Ејми Вајнхаус, ова е искрена исповед на еден фотограф кој три дена ја бркал Ејми

Слободен печат

Беквалац сакаше само да ја најави новата песна, но интересот на фановите е нејзиното бикини! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кожата на лицето зборува многу за вашето здравје, откријте што се крие зад бледилото, црвенилото, акните, сувата кожа…

Слободен печат

Корисни факти: Луѓето кои имаат 3 пати секс неделно изгледаат 7 години помладо!

Васко Спасоски

Стил на неделата: проф. д-р Ежени Брзовска

Ј.К.Д

Ја крие како змија нозете: Сопругата на Никола Којо е вистинска „бомба“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Сонувавте дека летате? Еве ги сите значења на тој сон и сите се фасцинантни!

Слободен печат

Џеј Ло се обиде да го внесе кучето во приватниот авион, но се случи вистинска драма! (ВИДЕО)

Васко Спасоски