16.8 C
Скопје

Верати: Немојте со сила да го задржувате Нејмар!

Иако призна дека има голема желба да остане Бразилецот, Верати смета дека не е добро да се задржува играчи, кој не сака да игра во клубот.

– Не сум разговарал со Нејмар на оваа тема, иако знам дека моментно поминува низ тешки моменти после повредата која го одвои од „Копа Америка“ – рече италијанскиот ас.

Би бил разочаран да го гледа Нејмар како си заминува, а воедно не би сакал да слушне од него дека сака да си оди ПСЖ.

Верати оваа ситуација на Нејмар ја спореди со својата, пред две години, кога сакаше да го напушти ПСЖ и се пресели во Барселона.

– Во тие моменти ми требаа неколку одговори од ПСЖ, бидејќи тогаш немав впечаток дека клубот сака да ја освои Лигата на шампионите. После разговорите, ме убедија дека ќе биде подобро и одлучив да останам. Никој не ме тераше тоа да го направам, а од друга страна мислам дека доколку фудбалер сака да си замине, не би требало со сила да го задржува, бидејќи тој секогаш ќе пронајде начин да си оди. Се согласувам и со клубот дека треба да се заработи нешто од тој трансфер, но не се согласувам дека треба да се задржи играчот по секоја цена – додаде Верати.

Поврзани вести

 „Слободен печат“ во Букурешт: Нема причини за разочараност

Слободен печат

Циципас на пет минути пред стартот на финалето против Ѓоковиќ дожна тажна вест

Слободен печат

ВИДЕО: Бразил со рутинска победа на стартот на Копа Америка

Слободен печат

ВИДЕО: „Метла“ за Денвер, Јокиќ исклучен

Слободен печат

Јанис го возврати ударот, Милвоки ја стопи предноста на Бруклин

Слободен печат

Пандев стана вториот најстар фудбалер кој постигнал гол на ЕП

Слободен печат

Остави Коментар