Вера Мештеровиќ: Одлично се чувствуваме, позитивни сме, нема простор за паника

Работи од дома, излегува само по потреба кога треба да пазари. Но изолацијата воопшто не им смета ниту на Вера Мештеровиќ, ниту на нејзините деца, бидејќи имаат активности и немаат време да се досадуваат. Ви препорачува неколку серии и филмови во овој период кога имаме слободно време на претек од кој секако има што да научите.

Како ви влијае тебе и на твоите деца овој период на изолација, како се чувствувате?

-Јас и моите деца се чувствуваме одлично, позитивно, иако е време на изолација. Децата се запознати со целата ситуација и не владее паника кај нив. Тоа навистина ми ја олеснува оваа ситуација кога сме во услови на вонредна состојба. Децата самите не бараат да излегуваат, ги знаат правилата и препораките и ги почитуваме, иако седиме дома, често ги миеме рацете.

Прочитајте и...  Нашминкајте се во стилот на 60-те за само 5 минути: Убавината на најженствената доба! (ВИДЕО)

Како го поминувате времето дома, со кои активности?

-Времето во изолација го поминуваме играјќи најразлични друштвени игри како што се: шах, синот Андреј го обожава, Монопол, Не лути се човеку, карти – ќерката највеќе сака да игра табланет, меморија, прават слајм, цртаат….

Спортуваме дома, читаме од лектирите, гледаме серии, филмови, Андреј игра со другари игри онлајн и Јована има група со своите другарки.

Сега веќе имаме и распоред за учење така што верувајте денот ни е навистина исполнет со најразлични активности.

Има повеќе време за во кујна?
-И на децата им е интересно да се замешаат во кујна околу правење палачинки, пита, пица, кифлички..

Одиш ли на работа?

-Јас работам од дома, излегувам по потреба до продавница и аптека. Кога излегувам, бидејќи во супермаркетите сепак се сретнувам со луѓе, носам маска и ракавици. Го одржувам она растојание од два метра, ги почитувам препораките и правилата.

Прочитајте и...  Не треба веднаш да ги фрлате - Еве како да го отстраните непријатниот мирис од обувките

Кој филм, серија би ни ги препорачала?

-„Friends“ ми е омилена серија која колку и да ја гледам не ми здосадува, секогаш ме расположува, па топло ја препорачувам, од поновите серии „Јужни Ветар“. Од филмовите: „Brave Heart“, „Troya“, „Gladijator“, „Lion King“, „Kum“.

Што би им порачала на читателите на Слободен печат?

-Драги мои, Ви посакувам многу здравје, да сте ми здрави и живи, седете дома, мијте раце, бидете позитивни, креативни, сакајте се, почитувате ги препораките и правилата на однесување, срдечен поздрав Вера Мештеровиќ.

 

Прочитај повеќе

Тупурковски: Есма сакаше да ни ја препише куќата (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Принцот Чарлс: Се извлеков, имав голема среќа

Слободен печат

Најжешкиот танц на Анастасија Ражнатовиќ досега: Новопечената тетка замеша со задникот! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Ѕвездата од серијата „Пријатели“ ја загуби битката со ракот – Почина во домот на најдобрата пријателка

Слободен печат

Беквалац го одржа првиот настап по пандемијата: На публиката и приреди ноќ за паметење! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Сара Џесика Паркер заврши на суд – Нејзината работничка ја обвини дека е лоша газдарица!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дани Димитровска е вистински доказ дека годините се само бројка: Погледнете колку полни денес! (ФОТО)

Васко Спасоски

Кајли Миног повеќе заработува од продажба на производи отколку од пеење: На патот и стои само – Кајли!

Слободен печат

Четири успешни приказни со пораки за безбедност на работното место – Заштитата е на прво место! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Не треба веднаш да ги фрлате – Еве како да го отстраните непријатниот мирис од обувките

Слободен печат

Едноставен тест со кој можете да ја проверите состојбата на белите дробови

Слободен печат

Време е за добра музика: Наташа Малинкова вредна и во време на пандемија – слушнете ја нејзината нова песна (ВИДЕО)

Васко Спасоски