Вардар1961 финалист на турнирот „Хумел куп“ во Магдебург

„Црвено-црните“ се исклучени од настап на Ф4 турнирот во Задар/Фото: facebook.com/rkvardar

Денеска во полуфиналето играчите предводени од тренерот Весели Вујовиќ триумфираа над данскиот клуб Холстебро со 33:28 на турнирот „Хумел куп“ во Магдебург, Германија.

Во текот на првите 30 минути се играше израмнето на двете страни, и ниту една од екипите немаше поголема позитива од два гола, по првото полувреме македонскиот шампион имаше минимално водство од 14:13.

Во вториот дел нашиот претставник се одвои резултатски, кога направи серија на погодоци и стекна „плус пет“ на семафорот.

За „црвено-црните“ најефикасни беа Талески и Тото со по шест голови, пет запиша Гурбиндо.

Четири погодоци беа дело на Мишевски, три имаше Моралес, по два Ѓукиќ, Чувара и Валчак, а по еден Дибиров, Гаџа и Јагуриновски.

Вардар1961 в недела во финалето ќе игра против победникот од дуелот Магдебург и словенечкиот Горење.

Видео на денот