ВАР повторно направи хаос во Премиер лигата, Ливерпул за влакно остана без победата

ВАР технологијата повторно ја имаше главната улога во Премиер лигата, овој пат на дерби натпреварот од петтото коло помеѓу Евертон и Ливерпул завшри без победник 2:2.
Натпреварот заврши без победник поради ВАР технологијата која им поништи гол на „црвените“ во судиското продолжение поради милиметарски офсајд, а во првото полувреме исто така на Ливерпул не му беше досуден пенал, и овие моменти кои дефинивитно ќе ја возбудат јавноста.

Спорниот момент од првото полувреме

Ливерпул поведе со голот на Садио Мане уште во третата минута, а ВАР технологијата стапи на сцена амо неколку минути подоцна и го оштети Ливерпул.
Имено, Ван Дајк се најде во шанса за гол, а голманот на Евертон, Пикфорд со лизгачки старт го повреди Холанѓанецот кој потоа мораше да ја напушти играта, а заслужи црвен картон. Но, од ВАР собата му сугерираа на судијата Мајкл Оливер дека Ван Дајк се наоѓа во милиметарски офсајд по што и Пикфорд се спаси од исклучување.

Евертон набрзо израмни на 1:1 преку Мајкл Кин. Во второто полувреме Ливерпул повторно доаѓа во предност благодарение на голот на Мохамед Салах во 72. минута, додека Евертон израмнува само девет минути подоцна преку Доминик Калверт-Луин.

Прочитајте и...  Ливерпул во јануари задолжително да го купи Упамекано

Во судиското продолжение, „црвените“ постигнаа гол за водство од 3:2 преку Џордан Хендерсон, но ВАР системот повторно одлучи дека станува збор за офсајд, односно асистентот Садио Мане бил во милиметарски офсајд и го поништи голот на Ливерпул.

Спорниот момент во судиското продолжение

Поврзани вести

Ѓоковиќ нема да игра на Мастерс турнирот во Париз!

Слободен печат

ВИДЕО: Барса пукна „петарда“, Рашфорд им пресуди на париските „светци“!

Слободен печат

Кастратовиќ: Имавме проблеми во одбраната, загубивме многу топки!

Слободен печат

ВИДЕО: Го нема Роналдо, тука е Мората – големо изненадување во Русија!

Слободен печат

Лига Европа: Металург поразен на гостувањето во Франција

Слободен печат

Најплатениот играч на Арсенал не е регистриран ни за Премиер лигата!

Слободен печат

Остави Коментар