Уште два гола му се потребни на Роналдо (ФОТО)

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо во четвртокот дојде до 98 голови во репрезентативната кариера. Со својата селекција ја совлада Литванија во претпоследното коло од квалификациите за ЕУРО 2020, беше стрелец на три голови.

Фудбалерот на Јувентус би можел в недела против Луксембург да дојде до јубилејни 100 погодоци, доколку двапати се запише во листата на стрелците.

– Ништо не ме изненадува кога е во прашање Кристијано. Никогаш не сум се сомневал во него, тоа го правеле и други луѓе – рече селекторот на Португалија, Фернандо Сантош.

Прочитајте и...  Македонија без учесници во ФИБА Лигата на шампионите

Рекордер по бројот на голови за национална репрезентација е Али Даеи од Иран кој за репрезентацијата постигна 109 голови, само 11 повеќе од Роналдо.

Доколку Португалија триумфира против Луксембург дефинитивно ќе се пласира на континенталниот шампионат. Може и со реми, но само доколку Србија не слави дома над Украина.

Прочитај повеќе

Шокантната одлука на Меси предизвика бура, дали е време за преселба во Премиер лигата?!

Слободен печат

Ѓоковиќ доби неверојатен портрет на терен во Белград и им се обрати на колегите за УС Опен

Слободен печат

Гомез го напушти Манчестер јунајтед

Слободен печат

Зидан: Се надевам дека Меси ќе остане во Барса

Слободен печат

Ништо ново во Ф1: И натаму доминира Хамилтон!

Слободен печат

Мурињо: Фудбалот оди во погрешна насока

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Таткото на Хабиб Нурмагомедов почина од коронавирус

Слободен печат

Ново засилување во Ливерпул доаѓа од Баерн!?

Слободен печат

Со Вардар ја освои Европа, Парондо номиниран за тренер на годината

Слободен печат

Затворен тренинг центарот на Клиперси поради коронавирус

Слободен печат

Од МЗТ се пресели во редовите на Галатасарај

Слободен печат

Македонија без учесници во ФИБА Лигата на шампионите

Слободен печат