УЕФА го признава поразот, нема да завршат сите првенства

Европската фудбалска федерација денеска прво демантира дека Светската здравствена организација побарала да го суспендира фудбалот на 18 месеци, но исто така и го призна поразот во поглед на инсистирањето националните првенства да се одиграат до крајот.

УЕФА вчера на официјалниот сајт објави соопштение во кое бара домашните првенства задолжително да се одиграат до крајот, но денеска таа одлука е „преработена“ и во неа е имплементирана нова ставка.

Даваме силни препораки домашните првенства и купови да се одиграат до крај иако е разбирливо дека ќе има посебни случаи. Поради тоа УЕФА моментно потготвува препораки кои се поврзани за екипите кои треба да играат во европските купови од земјите во кои нема да може да се доиграат првенствата до крај“, стои во новото соопштение.

Прочитајте и...  Американците прво го плукаа Ѓоковиќ, а сега кукаат за него откако е загрозен УС Опен

Со ова соопштение УЕФА го призна поразот по одлуката на холандската влада да го суспендира спортот до септември поради пандемијата на коронавирусот.

Прочитај повеќе

Реал на една победа до шампионската титула! (ВИДЕО)

Слободен печат

Премиер лига: Во 96 минута избега триумфот на Јунајтед! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ уште еднаш покажа дека се бори за сите играчи

Слободен печат

Сетиен останува тренер на Барса, а наскоро нов договор за Меси!

Слободен печат

НБА: Расел Вестбрук позитивен на коронавирус!

Слободен печат

ЕХФ ги потсети ракометните фанови на победничкиот гол на Лазаров! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Јувентус е блиску до потписот на „новиот Варан“

Слободен печат

Како до полни трибини: Пред секој меч за навивачите 22.000 бесплатни тестови!

Слободен печат

Иванишевиќ се опорави: Победа во пет сета!

Слободен печат

Полскиот репрезентативец Валчак до 2022 година во Вардар

Слободен печат

Антиќ, Мекејлеб и Илиевски во изборот на ФИБА Евробаскет „дрим-тим“!

Слободен печат

Бартомеу ги отвори картите: Нејмар не доаѓа во Барселона

Слободен печат