Трамп подготвен да му помогне на Иран

Иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф вчера ја отфрли понудата на  Трамп за помош во респиратори од Вашингтон за Техеран.

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека е подготвен да му помогне на Иран во борбата против коронавирусот доколку Техеран го побара тоа.

– Ако на Иран му е потребна помош околу ова, јас сум подготвен да ја испратам, рече Трамп на прес-конференција.

Иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф вчера ја отфрли понудата на  Трамп за помош во респиратори од Вашингтон за Техеран.

Тој истакна дека Иран веќе има доволен број респиратори и дека за неколку месеци може и да ги извезува. 

Прочитајте и...  ЕИБ одобри заем од 75 милиони евра за развој на вакцина

Прочитај повеќе

Руси и Саудијци на мета на првите самостојни британски санкции

Слободен печат

Заев му подари три знамиња на Мицкоски, од нашата држава, ЕУ и НАТО

Слободен печат

Полицајци даруваа крв, собрани 20 единици крв во Кавадарци

Слободен печат

Потенцијалниот лек за коронавирус влегува во трета фаза – ќе се тестира врз луѓе

Слободен печат

Палестинските власти се заблагодарија на сите противници на израелската анексија на Западниот Брег

Слободен печат

Николоски: Го прашувам Заев што бара Боро Марлборо секој викенд во Швајцарија со највисоки членови на неговото семејство?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Супер дедо од Индија го победи коронавирусот на 104 години – пред 100 години ја преживеал шпанската треска

Слободен печат

Заев за прочистување на правосудството, Мицкоски за ветинг на политичарите

Слободен печат

Кенија: Демонстранти запалиле полициска станица заради убиство на продавач

Слободен печат

Лукаревска: Со години лажеа дека тече мед и млеко, не смееме да заборавиме како владееше ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Спасовски од Ѓорче Петров: Ќе живееме како европски граѓани со европски плати

Слободен печат

Шилегов го победи коронавирусот, од утре се враќа на работните обврски

Слободен печат