Трамп на митинг во Северна Каролина: Ќе кандидирам жена за Врховниот суд оти повеќе ми се допаѓаат од мажите

Претседателот на САД, Доналд Трамп, најави дека наредната недела ќе номинира жена што ќе ја наследи починатата Рут Бадер Гинзберг во Врховниот суд на САД.

– Името на кандидатот ќе го објавам во текот на наредната недела. Тоа ќе биде жена. Мислам дека би требало да биде жена, затоа што жените многу повеќе ми се допаѓаат од мажите , рече Трамп на предизборен митинг во Северна Каролина.

Американскиот претседател го повика Сенатот да го разгледаат неговиот кандидат за судија на Врховниот суд „без одлагање”, со цел да се пополни местото што остана празно по смртта на судијката Рут Бадер Гизнберг.

Прочитајте и...  Владата денеска ќе го разгледува разрешувањето на Димова, Заев ќе го поддржи предлогот

Поврзани вести

Исчезна маж од Скопје, семејството моли за помош

Слободен печат

Шилегов за тунелите под Кале: Подобро да изгубите време во проектирање, отколку да ви се случи Кичево-Охрид

Слободен печат

СДСМ: Протестите на ВМРО-ДПМНЕ нема да ги спасат од одговорност криминалците од нивните редови

Слободен печат

За министерот Маричиќ онлајн судењата се покажале доста ефикасни

Слободен печат

За време на молитва во римската базилика „Санта Марија“: Папата Франциск за првпат со заштитна маска

Слободен печат

Галерија+Видео: Скопје закочено од протестот на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Остави Коментар