1 C
Скопје

Трагедија во Бразил: Во пад на авион загинаа четворица фудбалери и претседател на клубот

Нова трагедија го потресе фудбалот откако играч на бразилскиот нисколигаш Палмас загинаа во пад на авион.

Во падот на авионот кој ги пренесуваше фудбалерите на овој клуб на натпревар што требаше да се игра в понеделник, загинаа четворица фудбалери, Лукас Пракседеш, Гијермо Ноа, Рануле и Маркус Молинари, претседателот на клубот Лукас Меира и пилотот.

Несреќата се случила веднаш по полетување кога засега од непознати причини авионот се срушил.

Прочитајте и...  Интер ќе остане без легендарниот спонзор после 27 години

Веста за падот на авионот и смртта на патниците ја потврди и самиот клуб, а сочувство изразија сите бразилски екипи, меу кои беше и Вила Нора, против која фудбалерите на Палмас требаше да играат.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Vila Nova Futebol Clube (@vilanovafc)

 

Поврзани вести

ВИДЕО: Кој може да го запре Сити, „граѓаните“ сè поблиску до светскиот рекорд!

Слободен печат

ВИДЕО: „Старата дама“ ја продолжи шампионската трка со миланските ривали!

Слободен печат

Лига Европа: Еурофарм Пелистер во осминафиналето против Магдебург

Слободен печат

Де Лаурентис бара да се одложи дербито меѓу Јуве и Наполи!

Слободен печат

Дупјачанец: Жалам што не победивме, заморот во овој момент е оправдан!

Слободен печат

Лига Европа: Металург во последните секунди до реми со Адемар Леон!

Слободен печат

Остави Коментар