Трагедија: Почина 35-годишен поранешен фудбалер на Бирмингем

Најголем дел од кариерата го помина во Чемпионшип дивизијата/ фото: приватна архива

Англискиот фудбалер Сем Оџи почина на 35-годишна возраст, а трагичната вест ја објави Бирмингем на својот официјален Твитер профил. 

Своите први фудбалски чекори Оџи ги направи во Арсенал, а потоа настапуваше за Бирмингем сити. Најголем дел од професионалната кариера го помина во Чемпионшип дивизијата, а последен клуб му беше Хајтгејт јунајтед.

Клубот не ја открива причината за смртта, само наведува дека Оџи ја загуби битката со тешката болест.

Видео на денот