Технолошки гигант планира да инвестира 10 милијарди долари во Индија

Ваквото ветување на „Гугл“ доаѓа откако неговиот ривал „Фејсбук“ вложи 5,7 милијарди долари во „Џијо Платформс“ најбрзорастечка индиска телекомуникациска компанија која нуди цела низа дигитални услуги.

Компанијата „Гугл“ соопшти дека во наредните години планира да вложи 10 милијарди долари во Индија, пренесоа „Вол Стрит Журнал“ и „Фајненшл тајмс“.

„Гугл“ има намера да ги зајакне своите врски со Индија со вложување од кое би имала корист преку дигиталната еволуција која се случува во оваа земја и докажа дека таа не треба да се затвори со протекционистички политики.

Индија можеби е еден од последните големи неискористени дигитални пазари имајќи предвид дека една половина од 1,3 милијарди жители допрва трева да се поврзат на интернет мрежата. Се очекува дека оваа земја идната година да забележи најголем пораст на нови интернет корисници.

„Гугл“ соопшти дека има основано фонд со кој во наредните 5 до седум години би се вложувале пари во купување акции, партнерства и инфраструктура.

Прочитајте и...  Бразил: Над 3 милиони заразени од коронавирус и повеќе од 100.000 починати

– Ова е одраз на нашата верба во иднината на Индија и нејзината дигитална економија, изјави Сундар Пичај, извршен директор на „Гугл“ и „Алфабет“.

Ваквото ветување на „Гугл“ доаѓа откако неговиот ривал „Фејсбук“ вложи 5,7 милијарди долари во „Џијо Платформс“ најбрзорастечка индиска телекомуникациска компанија која нуди цела низа дигитални услуги.

 

 

Прочитај повеќе

Во Унгарија 43 нови случаи на коронавирус, нема починати

Слободен печат

Бразил: Над 3 милиони заразени од коронавирус и повеќе од 100.000 починати

Слободен печат

Тензии во Белорусија: Лукашенко ја напушти земјата и покрај победата, војската излегува на улиците (ВИДЕО)

Слободен печат

Ковид-19 ги одложи иселеничките средби во Делчевско

МИА Агенција

Автолитии од Бијело Поље до Бар: Колони автомобили на протест ширум Црна Гора

Слободен печат

Бил Гејтс со нова прогноза: Пандемијата за богатите ќе заврши до крајот на 2020 година, за останатите ќе потрае уште цела година

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Две семејства се тепаа пред Градска болница, интервенираше и полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат

Директорката Сотирова Бухова во самоизолација поради контакт со заболен член од семејството

Слободен печат

Затворени гласачките места во Белорусија: Прелиминарните резултати ја покажуваат доминацијата на Лукашенко

Слободен печат

Повеќе од 5 милиони заразени од коронавирус во САД

Слободен печат

Кириакидес: Вакцината за коронавирус би можела да биде достапна до крајот на годината

Слободен печат

Во Бејрут втор ден насилни протести, пожар пред парламентот, демонстрантите се судрија со полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат