Тажна вест, почина НБА легенда

Поранешниот копаркар на Балтимор/Вашингтон булетс, Вес Анселд почина на 74-годишна возраст.

Веста за смртта на Анселд ја соопшти неговото семејство, а потоа ја пренесоа и медиумите во САД.

Членот на куќата на славните во Спрингфилд, НБА кариерата ја започна 1968 година кога како втор пик на драфтот беше избран од страна на тогашниот Балтимор булетс и целата кариера ја помина во овој тим, кој подоцна се пресели во Вашингтон.

Во дебитантската сезона беше избран за МВП на лигата и тоа е вториот кошаркар во историјата на НБА лигата, по Вилт Чембрлен, кој уште во првата сезона го добил ова признание. Во 1978 година беше и МВП на финалето кога го предводеше Вашингтон до титулата.

Прочитајте и...  УЕФА попушти под притисокот на Манчестер Сити и Барселона

Во 1981 година се пензионира, за да заплива во тренерските води и од 1988 до 1994 година беше тренер на Вашингтон булетс.

Прочитај повеќе

Просинечки, Мамиќ, Седлоски меѓу кандидатите за тренер на Динамо Загреб

Слободен печат

Желбата на Барса: Истекува клаузулата на Мартинез

Слободен печат

Мурињо ја забележа 200 победа во Премиер лигата

Слободен печат

НФЛ на нозе: Махомс потпиша десетгодишен договор и стана најплатен играч во историјата

Слободен печат

Урнебес во Бугарија: Фудбалски клуб преку Фејсбук бара играчи

Слободен печат

Натпреварот вреден 50 милиони евра без победник, Вердер остана во Бундеслигата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мурињо ги губи конците во Тотенхем, Лорис и Сон за малку ќе се степаа меѓу себе (ВИДЕО)

Слободен печат

АТП воведе нов систем на рангирање

Слободен печат

Евролигата во проблеми, се одложува стартот на новата сезона?

Слободен печат

Директорот на Ролан Гарос предупредува: Не смееме да ги повториме грешките од „Адриа тур“

Слободен печат

Барселона продава речиси цел тим и се надева на заработка од околу 400 милиони евра

Слободен печат

Познатиот српски кошаркар во болница, Мачван е позитивен на корона

Слободен печат