Талибанците забрануваат протести и слогани кои немаат нивно одобрение

Талибанско раководство / Фото: EPA-EFE/ALEXANDER ZEMLIANICHENKO / POOL

Талибанците се обидуваат да ги потиснат протестите против нивното владеење бранејќи ги сите демонстрации и слогани кои немаат официјално одобрување, пренесува Гардијан.

Во првиот декрет издаден од новиот министер за внатрешни работи во талибанската влада, Сираџудин Хакани, кој инаку САД го гонат против тероризам, талибанците ги предупредија своите противници дека мора да имаат дозвола пред секој протест, во спротивно ќе се соочат со „строга правна последици“.

Откако тие дојдоа на власт, во Кабул беа организирани неколку помали протести, но тие беа брзо прекинати од талибанските групи.

Забраната за протести дојде во услови на докази дека Талибанците брзо ја консолидираат својата моќ по неодамнешното освојување на последните спротиставени територии, како долината Паншир, северно од Кабул.

Талибанците соопштија дека ја презеле провинцијата Паншир

ФОТО+ВИДЕО | Талибанците ослободиле приведени авганистански новинари откако ги тепале

Видео на денот