Tag : талибанци

Вести Свет

Помпео си замина од Авганистан без да каже што договорил

Слободен печат
Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска си замина од Авганистан не кажувајќи дали успеа да издејствува договор меѓу политичките лидери во земјата. Помпео беше во...
Вести Свет

Талибанците и Владата во Кабул одржаа на Скајп разговори за ослободување затвореници

Слободен печат
Талибанците и авганистанската Влада одржаа „виртуелен состанок” на кој разговараа за ослободување на затворениците. На вчерашниот разговор беше разгледано ослободување на затворениците, што се закануваше...
Вести Свет

СМРТОНОСЕН НАПАД: Талибанци се инфилтрирале во авганистанската полиција и убиле најмалку 24 лица

Слободен печат
Шестмина талибански бунтовници кои успеале да се инфилтрираат во авганистанската полиција денеска убиле најмалку 24 полицајци и војници во јужната покраина Забул, која во огромен...
Вести Свет

Авганистан го одложи ослободувањето на заробените талибанци

Слободен печат
Авганистанската влада во саботата го одложи пуштањето на 1.500 талибански заробеници, реќе авганистанско официјално лице. Оваа одлука би можела да го саботира мировниот процес потпишан...
Вести Свет

СБ на ОН го поздрави мировниот договор помеѓу Вашингтон и талибанците

Слободен печат
Советот за безбедност на Обединети нации синоќа усвои резолуција со која го поддржува Мировниот договор со талибанците, чија цел е воспоставување мир во Авганистан. Со...
Вести Свет

Авганистан ќе ослободи 1.500 талибанци

Слободен печат
Претседател Ашраф Гани потпиша указ за ослободување од затворите на 1.500 припадници и борци на радикалното исламистичко движење Талибан, како поттик за започнување на директните...
Вести Свет

Американците ги бомбардираа талибанците, загрозен мировниот процес во Авганистан

Слободен печат
САД извршиле воздушен напад врз позициите на талибанците во провинцијата Хелманд, на југот од Авганистан, што претставува прв американски напад врз нив од потпишувањето на...
Вести Свет

Трамп разговараше со лидерот на талибанците: Периодот за намалување на насилството е завршен

Слободен печат
Американскиот претседател имал телефонски разговор со политичкиот лидер на талибанците Абдул Гани Барадар, изјави вечерба портпаролот на талибанците не наведувајќи други детали. „Претседателот на САД...
Вести Свет Слајдер

Помпео: САД работи на ослободувањето на заробените талибанци од страна на авганистанските власти

Слободен печат
САД работат на ослободувањето на околу 5.000 заробени талибанци од страна на авганистанските власти, изјави американскиот државен секретар, Мајк Помпео, во интервју за „Фокс њуз”...
Вести Свет

ТАЛИБАНЦИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Доколку не бидат ослободени нашите затвореници, нема преговори

Слободен печат
Талибанците денеска предупредија дека нема да учествуваат во внатрешните разговори во Авганистан сè додека Владата не ги ослободи нивните пет илјади затвореници. – Подготвени сме...