• талибанци

Путин предупреди: Во Авганистан има илјадници членови на Исламската држава

Рускиот претседател Владимир Путин предупреди дека околу 2.000 припадници на Исламската држава се на северот на Авганистан. Според него, тие планираат да го прошират своето влијание во земјите од Централна Азија и руските региони со поттикнување конфликти на етничка и верска основа.   Путин изјави дека ситуацијата во Авганистан е причина за загриженост бидејќи постои опасност …

Путин предупреди: Во Авганистан има илјадници членови на Исламската држава Read More »