Тајните на Корејците на 50 години да изгледаат 30 години помлади

На Исток соиното млеко го користат и во домашните и во професионалните козметички препарати.

Корејците знаат како и на 50 години да изгледаат 30 години помлади. Нивната кожа сјае од здравје. Дури и мажите користат специјална козметика и знаат многу трикови како секогаш да изгледаат добро. Еве кои се тајните на Корејците за младешкиот и негуван изглед:

-За кожата да биде чиста, здрава и свежа, хидрантна крема се нанесува 10 секунди по туширањето. Порите после туширање се шират и кремата побрзо се впива во кожата.

-Се покрива лицето со фротирна крпа натопена во врела вода и нежно се масира. После 15 минути се трга и се нанесува природно, хранливо улје. Ова ја забрзува циркулацијата, ги отвора порите и помага кожата да диши.

-Пена за бричење ставаат на мозолчиња и благо масираат со прстите. Пената стои 5-10 мин ути, а потоа го мијат лицето. Девојките во Кореја веруваат дека машката пена за бричење е едно од најдобрите средства против, акни, бидејќи има антисептичко дејство.

Прочитајте и...  Настапи немаат, но сепак заработуваат пари: Северина и Нина Бадриќ имаат друга професија! (ФОТО)

-Алгите ги користат наместо хранливи креми. Доволно е да земете неколку листови алги, да ги ставите во топла вода, а потоа да ги ставите на лице 15 минути.  Во алгите има многу витамини и состојки кои се корисни за кожата , ја прават млада и имаат антибактериско дејство.

-Рецептот за тоник за проблематична кожа е едноставен: 1 голема лажица морска сол во една часа топла вода добро се промешува. Натопете туферче со овој раствор и протријте го лицето. Морската сол ја дезинфицира кожата и ја смирува воспалената кожа. Лицето изгледа посвежо, но ненанесувајте на рани или повредени места.

-На Исток соиното млеко го користат и во домашните и во професионалните козметички препарати. Еден од најстарите и наједноставните рeцепти е да натопите газа во соино млеко, да го ставите на чисто лице и да го оставите 15-20 минути. Ова правете го еднаш до двапати неделно.

Прочитајте и...  Еди Марфи ја доби првата ЕМИ награда во кариерата: Актерот се враќа на сцената! (ВИДЕО)

-Лимонот се сече на половина и се цеди. Потоа со туфери се нанесува на потемни делови од кожата неколкупати неделно. Лимонската киселина дејствува како пилинг, ги отстранува мртвите клетки, или ги прави помалку видливи, ги чисти маснотиите и нечистотиите. Витамин Ц продира длабоко, го стимулира колагенот и ја прави кожата еластична. Ако ви е чувствителна кожата треба да бидете внимателни при користењето на овој метод.

 

Прочитај повеќе

Музиката ме спаси од дрога и проституција: Јас сум таа која требаше да биде на погрешно место во погрешно време

Слободен Печат

Прво виртуелно доделување на наградите „Еми“: Младата Зендаја изненадување на вечерта!

Слободен Печат

Имате проблем со мравки, муви, комарци, лебарки? Ова се најдобрите органски инсектицити за вашиот дом!

Слободен Печат

Легендарната Софија Лорен наполни 86 години: Феноменална и во деветтата деценија од животот (ФОТО)

Слободен печат

Дали очилата го намалуваат ризикот за ковид-19? Луѓето кои носат очила имаат 5 пати помалку шанси да се заразат со коронавирус од луѓето кои не носат!

Слободен Печат

Дневен хороскоп за 21 септември: Во наредниот период ќе бидете пред голема дилема

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Еди Марфи ја доби првата ЕМИ награда во кариерата: Актерот се враќа на сцената! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Жените открија 13 работи за сексот кои би сакале мажите да ги знаат!

Слободен Печат

Во октомври ќе се случи редок феномен: Ова се нема случено уште од Втората светска војна!

Слободен Печат

Славниот готвач Гордон Ремзи откри нов трик: Многумина ја прават оваа работа погрешно во кујната! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Беше љубовница на Кристијано Роналдо, а сега е сопственичка на фудбалски клуб: Поранешната плејбој-зајачица ги почасти фановите! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Рут Гинсбург, икона на феминизмот и хероина на поп културата

Слободен печат