СЗО го координира тестирањето на неколку лекови за коронавирусот

Фото: EPA-EFE/SALVATORE DI NOLFI

Светската здравствена организација (СЗО) го координира тестирањето на неколку можни лекови за Ковид-19, изјави директорот на организацијата Тедрос Адханом Геберејсус.

– Повеќеслојните помали испитувања со различни методи можеби ќе ни овозможат јасни, силни докази, што ни се потребни за да утврдиме кој третман помага при спасувањето на животите – рече Тедрос на прес конференција, а пренесоа британските медиуми.

Според него, ова големо меѓународно истражување е осмислено да ги генерира потребните податоци, за да се покаже кои третмани се најадекватни.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот