Tag : зараза

Вести Ви Препорачуваме Свет

Шпански грип: Како еден настан во САД придонел за масовно ширење на најсмртоносната зараза во историјата

Слободен печат
За време на Првата светска војна борбата не се водела само на фронтовите, туку и во нивната позадина. Станува збор за тивка борба која однела...
Вести Здравје Македонија Слајдер

СЛИКОВИТО ОБЈАСНЕТО: Како коронавирусот ги „киднапира“ клетките (ФОТО)

Слободен печат.
САРС-КoВ-2 коронавирус Вирусот Ковид-19 во моментов се шири низ светот. За околу шест типа на коронавирус познато е дека се заразни за луѓето – некои...
Вести Свет Слајдер

Коронавирус: Причини поради кои треба да останете смирени (ВИДЕО)

Слободен печат
Коронавирусот со голема брзина се прошири низ светот, при што моментално се заболени 440,321 луѓе, а починати се 19,752 лица. Светската здравствена организација прогласи пандемија,...
Вести Македонија

Лекарка што била во контакт со починатата жена од Куманово, има коронавирус

Доктор Гордана Николиќ од Куманово, која била во службен контакт со починатата жена кај која пост мортем беше откриено присуството на коронавирусот, е исто така...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Откриена најголемата тајна за корона вирусот

Слободен печат
Кинеските научници следејќи ги случаите со корона вирусот во Вухан, потеклото на вирусот и неговото пренесување и симптоми дошле до заклучок дека новиот корона вирус...
Вести Македонија

Доктор Данаиловски: Би било добро кога сите би се затвориле дома, да ја прекинеме стихијата на заразата (ВИДЕО)

Слободен печат.
Доктор Драган Данаиловски при гостување во телевизија Канал 5 рече дека идеално би било полицискиот час да трае 24 часа, со цел да се сопрат...
Вести Ви Препорачуваме Свет

1,3 милијарди Индијци во недела во изолација, на постарите Швајцарци им се дозволени само два часа надвор

Слободен печат
Бројот на починати во светот од коронавирусот ја надмина бројката од 10.000 луѓе, и денес во утринските часови тој изнесува 10.047. Заразени се 245.850 луѓе,...
Вести Скопје

(ВИДЕО) Кој ја злоупотребува ситуацијата додека јавноста е фокусирана на здравствената криза?

Слободен печат
Додека целото внимание на домашната јавност е свртено кон кризата која ја предизвика корона вирусот, и економските последици предизвикани од мерките кои се преземаат за...
Вести Свет Слајдер

СЗО го координира тестирањето на неколку лекови за коронавирусот

Слободен печат
Светската здравствена организација (СЗО) го координира тестирањето на неколку можни лекови за Ковид-19, изјави директорот на организацијата Тедрос Адханом Геберејсус. – Повеќеслојните помали испитувања со...
Вести Свет

Исланд спроведува масовно тестирање на Ковид-19

Слободен печат
Исланд спроведува масовни тестирања на новиот коронавирус, со кои се опфатени и оние кои не покажуваат симптоми на болеста. Земјата процентуално, има најголем број тестирани во...