зараза Archives - Слободен печат

Tag : зараза

Вести Планета

ЧУМАТА ЗЕМА ЗАМАВ ВО КИНА: Заразени уште две лица

Слободен печат
Две лица кои живеат во близина на кинеската граница со Монголија се заразени со пневмонична чума, само шест месеци откако две лица починаа во истиот...
Вести Планета

ГОЛЕМА ЕПИДЕМИЈА НА ЛИСТЕРИЈА ВО ШПАНИЈА: Тројца починати, повеќе од 220 заразени

Слободен печат
Тројца луѓе починаа, а најмалку 222 се заразени во досега најголемата епидемија на листерија забележана во Шпанија, соопшти Светслата здравствена организација. Заразата, која е предизвикана...
Вести Македонија

Димковски: Правиме сѐ за да не дојде до зараза од африканска чума

МИА Агенција
Посакуваме и работиме да не се префрли африканската свинска чума во земјава и трошиме пари за да не дојде до тоа, бидејќи на овој начин...
Вести Македонија

Десетици жители на Теарце заразени од бактерија, се сомневаат во водата за пиење

Слободен печат
Десетици жители на Теарце се заразени од бактерија. Првичните сомнежи се дека бактеријата доаѓа од системот за водата за пиење која вчера Институтот за здравство...