Судир меѓу полицијата и „Жолтите елеци“: Повредени 7 лица, 35 приведени - Слободен печат

Судир меѓу полицијата и „Жолтите елеци“: Повредени 7 лица, 35 приведени

Во судирите меѓу полицијата и лицата на протестот на француското граѓанско движење „Жолти елеци“ во Нант повредени се седум лица, а 35 се приведени.

Неколку илјадници луѓе се собраа вчера ширум Франција на протестот на „Жолтите елеци“ што е значително помал број на луѓе од почетокот на собирите на половината на ноември.

Инциденти се случија во Нант, каде според наводите на медиумите се собрале најмногу луѓе, околу 1.800. Демонстрантите се судриле со полицијата, палеле канти за ѓубре, и искршиле неколку излози.

Францускиот портал Фигаро пренесе дека полесно се повредени пет полицајци и два демонстранти.
Според наводите на полицијата, во Париз се собрале околу 500 луѓе, во Нанси околу 700, околу 400 во Лион и Тулуз. Протестите биле одржани и во Марсеј, Бордо и Монпеље.

Прочитајте и...  Властите сѐ уште не знаат кој отровен гас ги труе жителите на Карачи

Аполитичкото движење „Жолти елеци“, кое спонтано настана на социјалните мрежи, започна на половината на ноември 2018 година да организира демонстрации ширум Франција поради најавеното зголемување на данокот на гориво.

Протестот подоцна се претвори во општ израз на незадоволство на граѓаните кон политиката на претседателот Емануел Макрон, за кој тврдат дека ги фаворизира богатите и големи компании.

Макрон од своја страна организираше голема дебата со локалните официјални лица и граѓаните ширум земјата, а на крајот на април предложи и неколку мерки, меѓу кои и намалување на данокот.

„Жолтите елеци“ не беа задоволни со тие мерки и подоцна продолжија со протестите, на кои денеска се собираат во се помал број од претходно. Многу протести, кои обично се одржуваат во сабота, завршуваат со насилство и судир со полицијата.

Прочитајте и...  Димитров утре во посета на Шпанија, на агенда и разговори за ратификација на протоколот во НАТО

Прочитај повеќе

Ордановски: Доколку правосудството сака да испорача правда, тоа ќе го стори

Слободен печат

Напуштениот брод кој повеќе од една година низ Атлантикот пловеше без екипаж „уловен“ во Ирска

Слободен печат

Бектеши: ДУИ нема да формира коалиција со ниту еден субјект што ќе се обиде да го негира Преспанскиот договор

Слободен печат

Сандерс со убедливо водство кај демократите

Слободен печат

Путин го разреши својот советник Сурков, креаторот на „вертикална моќ“

Слободен печат

Трамп помилува седум лица, ја намали и затворската казна на Род Благоевиќ

Слободен печат

Остави Коментар

девет + 4 =

Прочитај повеќе

Зеќири: Сега предметите и истрагите се живи, конечно ќе може да се постапува

Слободен печат

На Кинезите им е забранет влез во Русија до 20 февруари

Слободен печат

Светската здравствена организација ја пофали Кина за мерките против коронавирусот

Слободен печат

Отфрлени заклучоците на Република Српска за границата со Федерацијата БиХ

Слободен печат

Калифорниското вино се продава по рекорднo ниски цени

Слободен печат

Трамп: Сè што е поврзано со оваа измамничка истрага на обвинителот Малер да се отфрли

Слободен печат