4 C
Скопје

Студија: Од коронавирусот мозокот може да остари 10 години

Луѓето кои се опоравуваат од последиците од коронавирус можат да претрпат сериозно оштетување на мозочните функции, а во најлоши случаи може да се појави штета еквивалентна на нагло стареење на мозокот за десет години, предупредија денеска истражувачите од Кралскиот колеџ во Лондон

Студијата сè уште не минала рецензија и е спроведена на 84.285 опоравени лица од Ковид-19, пренесува Танјуг.

Истражувачкиот тим е предводен од Адам Хемпшир, кој рече дека во некои тешки случаи, Ковид 19 предизвикува сериозни когнитивни дефицити во текот на неколку месеци.

– Нашите анализи се совпаѓаат со претходно утврдени факти дека има хронични когнитивни последици како резултат на коронавирусот. Луѓето кои се опоравиле, дури и оние кои веќе не пријавуваат дека имаат проблеми, покажаа значителен когнитивен дефицит, рече тој.

Прочитајте и...  Во Бразил запленети речиси 2,5 тони кокаин

Тестовите за утврдување на можна штета се идентични со оние што се користат за Алцхајмерова болест, така што пациентите кои се опоравуваат од коронавирус одгатнуваат загатки или се обидуваат да ги поврзат точките користејќи логика.

Во извештајот на колеџот се наведува дека некои пациенти на возраст меѓу 20 и 70 години, кои имале тешки симптоми, развиле оштетување на мозокот како мозокот да им остарел десет години, без да се прецизира процентот на луѓе на кои тоа им се случило.

Неврологот Џоана Вардлоу, професорка на Универзитетот во Единбург, рече дека засега ќе ги прими резултатите од студијата со доза на резерва.

– Не ги знаевме когнитивните функции на учесниците во студијата пред да добијат коронавирус, а резултатите не мора да значат дека штетата е трајна. Ова значи дека „стареењето” на мозокот можно е да трае кратко, односно мозокот да се врати во нормална состојба по некое време, рече Вардлоу.

Прочитајте и...  Русија започна со вакцинација на војската, повеќе од 400.000 војници ќе бидат вакцинирани

Извор:МИА

Поврзани вести

ВИДЕО I Заев: Конвенцијата на ОН за правата на лицата со попреченост се имплементира со силно темпо, продолжуваме според принципот „ништо за нив – без нив”

Слободен печат

Градоначалникот на Лос Анџелес им нареди на жителите да останат во домовите поради ковид-19

Слободен печат

Пожар во болница во Москва: Најмалку две лица загинаа, повеќе од 20 се евакуирани

Слободен печат

АМСМ: Сообраќајот по наместа влажни коловози

Слободен печат

Полициска операција во Рим, уапсени се 28 членови на криминална организација

Слободен печат

Силен земјотрес во Турција

Слободен печат

Остави Коментар