23.8 C
Скопје

Страотна несреќа во Кина: Автобус влета во езеро, над 20 загинати, меѓу кои и ученици (ВИДЕО)

Кинеските власти денеска соопштија дека 21 лице загинале откако автобус ја пробил заштитната ограда покрај патот и се превртел во езеро во југозападниот дел на земјата.

Засега не е позната причината за несреќата.

Инцидентот бил забележан од блискиот видео надзор. Автобусот ненадејно свртел и се превртел во езерото Хонгшан.

Локалните власти соопштија дека се спасени 15 лица и веднаш пренесени в болница, а автобусот бил извлечен од езерото.

Меѓу патниците имало и ученици кои тргнале на приемни испити, кои денеска се одржуваат во Кина. 

Поврзани вести

Македонците ќе можат слободно да патуваат во Германија: Границите ќе бидат отворени за вакцинираните лица

Слободен печат

Маричиќ: Хрватска ја подджува земјава во стартот на преговорите за членство во ЕУ

Слободен Печат

Навални го исмеа Путин поради наводите за негово бегство од Русија додека бил во кома

Слободен печат

ЕМА: Регистрирани се 415 можни случаи на згрутчување на крвта по вакцинирањето

Слободен печат

Ужас во Италија: Мајка ја молела ќерката да се врати дома, а потоа роднините ја убиле

Слободен печат

Пленковиќ: Да се реши спорот меѓу Македонија и Бугарија и да се одблокира преговарачкиот процес

Слободен печат

Остави Коментар