-2 C
Скопје

„Стоп за урбаната мафија“: Жителите на Ѓорче Петров излегоа на протест против изградбата на седумнаесеткатница

Неколку стотина жители на населбата Дексион во општина Ѓорче Петров денеска ја блокираа главната сообраќајница во општината во знак на протест против изградбата на седумнаесеткатница во местото Јурија.

Демонстрантите ја блокираа улицата и со своите автомобили, а носеа и банери каде пишуваше „стоп за урбаната мафија“.

Тие се незадоволни бидејќи одговорните во општината две недели не им одговориле на барањата и најавија дека протестите ќе се одржуваат се додека не се прифатат нивните барања.

Прочитајте и...  Извршната директорка на ММФ: Трошете колку што можете повеќе, а потоа потрошете уште малку повеќе

Поврзани вести

На одбележувањето на 22-годишнината од масакрот во Речак целиот државен врв на Косово оддаде почит на жртвите, само Вилијам Вокер е отсутен за прв пат

Илинка Иљоска

ВИДЕО: Мигрантите во БиХ спасија жена од сигурна смрт

Илинка Иљоска

Холандската влада падна по скандалот што доведе до зголемување на невработеноста, банкрот и бројни разводи

И.И.

Шефот на иранската дипломатија Зариф: Планетата Земја ќе биде подобро место за живеење без Трамп

Слободен печат

ВИДЕО I Северна Кореја го покажа новото „најмоќно оружје“: САД се најголемиот непријател

И.И.

Прв контакт меѓу досегашната и идната администрација на САД: Мајк Пенс и честиташе на Камала Харис

Слободен печат

Остави Коментар