„Стоп за урбаната мафија“: Жителите на Ѓорче Петров излегоа на протест против изградбата на седумнаесеткатница

Неколку стотина жители на населбата Дексион во општина Ѓорче Петров денеска ја блокираа главната сообраќајница во општината во знак на протест против изградбата на седумнаесеткатница во местото Јурија.

Демонстрантите ја блокираа улицата и со своите автомобили, а носеа и банери каде пишуваше „стоп за урбаната мафија“.

Тие се незадоволни бидејќи одговорните во општината две недели не им одговориле на барањата и најавија дека протестите ќе се одржуваат се додека не се прифатат нивните барања.

Прочитајте и...  Нови цени на тест за ковид-19 во Клиника „Жан Митрев“

Поврзани вести

ВИДЕО | Пендаровски: Не е потребно вонредна состојба бидејќи сега имаме функционално Собрание

Слободен печат

Ќучук: Јас не сум слушнал категорично „не”, дека ќе има блокада од Бугарија

Слободен печат

Над 21.800 албански лани станале италијански државјани, а за 11 години – над 210 илјади

Слободен печат

Без вода дел од корисниците на булеварот „Борис Трајковски”

Слободен печат

Обезбедени 428 таблети за следење онлајн настава за учениците од Ѓорче Петров

Исплатени 3,2 милјарди денари за обештетување на депоненти од „Еуростандард банка”

Слободен печат

Остави Коментар