5 C
Скопје

Tag : ѓорче петров

Вести Скопје Слајдер

Граѓаните револтирани: Урбаното дивеење во Хром продолжува

Слободен печат
Иницијативата против урбаното дивеење во Ѓорче Петров ја известува јавноста дека покрај предупредувањата и барањата од страна на граѓаните да се престане со бетонизацијата, сепак...
Вести Ви Препорачуваме Скопје

Амбиентална кула ќе го прочистува воздухот во Ѓорче Петров

Алек Стојковски
Општина Ѓорче Петров наскоро ќе ја добие првата амбиентална аерокула, која е идеја на иноваторот Петре Ристески и ќе има цел да го прочистува воздухот...
Вести Скопје

Бочварски и граѓанската иницијатива од општина Ѓорче Петров на средба за урбанистичките планови

Слободен печат
Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски на средба со претставници на Граѓанската иницијатива од општина Ѓорче Петров разговараше за донесените урбанистички планови од страна...
Вести Скопје Слајдер

ВИДЕО | Наумовски: Ќе барам втор мандат – Ѓорче Петров оди во вистински правец, протестите се со политичка позадина

Слободен печат
Ѓорчевци ќе одлучат дали треба да побарам од раководството на СДСМ нов мандат. Јас не сум венчан за оваа функција, но се надевам дека е...
Вести Македонија

Притвор од 48 часа за косовски државјанин за пукањето во Ѓорче Петров

Слободен печат
Министерството за внатрешни работи до Основното јавно обвинителство Скопје поднесе писмено известување за настанот што се случи на 01.03.2021 година, околу 16 часот, на улица...
Вести Скопје Слајдер

ВИДЕО: Иницијатива против урбано дивеење: Ќе бараме средба и со Заев за да се спречи урбаната мафија во Ѓорче

Иницијативата против урбаното дивеење во Ѓорче Петров организираше протест за да го искаже незадоволството од донесувањето на ДУП со кои ќе се овозможи изградба на...
Вести Скопје

Жителите на Ѓорче Петров порачаа „Стоп за бетонизацијата на Ѓорче“

Слободен печат
Граѓанската иницијатива против урбаното дивеење денеска во Ѓорче Петров  одржа протест против бетонизација и градење десетици  висококатници предвидени со  деталните урбанистички планови од Општината. Од...
Вести Ви Препорачуваме Скопје

Наумоски: Најавениот протест е само гола политика

Анета Стојковска
Иницијативата против урбано дивеење за утре најави протест со блокада на кружниот тек кај црквата „Свети Петар и Павле“ во Ѓорче Петров, поради донесениот ДУП...
Вести Скопје

Општина Ѓорче Петров: Од 20 згради за домување, 6 веќе се изградени

Деталниот урбанистички план СЗ15 е всушност разработка на план кој e донесен во 2014 годнина, со отстранување на сите негови недостатоци и зголемување на хуманоста...
Вести Ви Препорачуваме Скопје

Граѓаните не сакаат нови згради во Ѓорче, бараат да не се одобруваат ДУП

Анета Стојковска
Иницијативата против урбано дивеење утре, точно напладне, ќе одржи предупредувачки протест со блокада на сообраќајот кај кружниот тек пред црквата „Св. Петар и Павле“ во...