Стил на неделата: Илина Арсова, планинарка, алпинистка и ликовна уметница

Тања Трајковска, новинарка, за „Женски печат“ одбра стил на неделата, а според неа тоа е Илина Арсова, планинарка, алпинистка и ликовна уметница.

– Тешко ми е да пишувам на оваа тема, бидејќи си ветив себеси дека ќе се обидам да ја заклучам критичноста, во однос на севкупниот „стил“ на живот, кој го живееме во последно време. Си реков себеси бесмислено е да мислиш на тоа, а уште помалку да зборуваш за тоа, бидејќи, ништо не преземаш. А со тоа несторување и ти си соучесник во целата оваа приказна. Кога веќе немаш „три чисти“ да се спакуваш и да заминеш одовде, каде што дојдоа дивите, а ги избркаа питомите, за да живееш живот со стил, тогаш молчи, одгледувај цвеќе, прави букети, пишувај колумни, прави репортажи, читај книги, вози точак и чекај подобри времиња. Кога велам „живот со стил“, тука секако не мислам на живот од „високото добро утро“, или да бидам појасна, односно да се послужам со модерниот јазик, не мислам на гламурозен живот на висока нога. За да имаш стил, прво треба да си добро воспитан пред сè, за потоа стилот да ти биде природна состојба. Само тогаш имаш право да ги носиш високите потпетици, убавиот шешир или свилената наметка. Сеедно од каде си, кој си, кое е твоето образование, религија, сексуална определба, националност, боја на кожа. Убавото воспитување е алфа и омега на стилот. А бидејќи доброто воспитување е одамна на листата на чекање за повторно возобновување, тоа повлекува и стилот да биде во ќорсокак. Една од ретките личности на кои им се восхитувам е Илина Арсова.

Прочитајте и...  Внимателниот гест на оваа мајка ја разнежни јавноста! (ФОТО)
Илина Арсова, фото Фејсбук

Нејзината убавина зрачи со чесност. Нејзините очи се искрени, длабоки, јасни. Нејзината мисла е бистра, отворена, искрена. Нејзината бестрашност е вонсериска. Таа жена ги освои сите највисоки планински врвови на светот. Таа жена знае што сака. Таа жена умее да го носи животот со сета своја шареноликост на своето лице. Кога е тажна плаче, кога е среќна се смее на цел глас. Кога е вљубена, на сите сака да им каже. Не се плаши да каже што мисли. Ниту еднаш не се издаде себеси. Би се обложила на неа, дека никогаш нема ниту вас да ве издаде. Кога ќе облече свечен фустан, изгледа толку многу слатко, оти тоа го направила за да ја испочитува свеченоста на која дошла. А кога е во алпинистичка опрема, таа е најсекси и таа е една од најубавите жени што сум ги запознала. За мене Илина Арсова е жената со најубавиот стил. Добрината, упорноста, чесноста и доброто воспитување. Друга таква не познавам. Не ја познавам лично. Еднаш само ми била на интервју пред седум-осум години. Би сакала да имам таква најдобра другарка, вели Тања Трајковска.

Прочитајте и...  Ѕвездата на Дизни зад решетки: Го претепала момчето!
Тања Трајковска, новинарка

 

Прочитај повеќе

Пливачка преплива цел базен со чаша млеко на глава, а притоа не истури ниту капка: Новиот ТикТок тренд го поддигна на ново ниво! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Погледнете како изгледа заводникот Хосе Армандо од серијата „Есмералда“!

Васко Спасоски

Фотографии од минијатурни тетоважи кои ќе го променат вашиот став кон тетоважите!

Слободен Печат

Неприкосновената Моника Белучи од Грција им одржа лекција на жените како треба да изгледаат! (ФОТО)

Васко Спасоски

Внимателниот гест на оваа мајка ја разнежни јавноста! (ФОТО)

Слободен Печат

Реакцијата на ова куче може да ве расплаче: Смртта на Муфаса очигледно го растажи (ВИДЕО)

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Елена Ристеска позира во креација со деколте буквално до папок! (ФОТО)

Васко Спасоски

Погледнете што објави: Џеј Ло ја покажа спалната соба и доби 1,2 милиони лајкови! (ФОТО)

Васко Спасоски

Не верувате во маски? Ова видео ќе ви покаже зошто се важни!

Слободен Печат

Од нејзиното мешање ќе ви се заврти во глава: Погледнете како танцува најзгодната српска пејачка и тоа на плажа! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Заносен летен стајлинг: Ана Ивановиќ како модна инспирација! (ФОТО)

Слободен Печат

Јелена и Северина во иста облека, но проценете на која подобро и стои! (ФОТО)

Васко Спасоски