ВИДЕО | Среде преговори Русите го гранатираат Харков: Нуклеарките во борбена приправност

Остатоци од гранатирање / Фото: EPA-EFE/MIKHAIL PALINCHAK

За време на преговорите меѓу Русија и Украина во Белорусија, агресијата врз украинските градови не престана. Според снимките кои се појавуваат на социјалните мрежи, вториот по големина град во Украина, Харков, бил силно гранатиран.

Неколку снимки, споделени од голем број истакнати новинари и дипломати на Твитер, покажуваат експлозии, запалени автомобили, остатоци од проектил буквално забиен во асфалтот на патиштата, а се гледаат убиени и ранети цивили.

Украинското Министерство за внатрешни работи соопшти дека за време на артилерискиот напад загинале десетици луѓе.

Истовремено, министерот за одбрана Сергеј Шојгу го информира рускиот претседател Владимир Путин дека неговата заповед е спроведена за ставање на силите за одвраќање во борбена подготвеност.

Силите за одвраќање кои би требало да го обесхрабрат нападот на Русија, имплицира употреба на нуклеарно оружје, соопшти Министерството за одбрана.

Путин вчера даде заповед руските сили со нуклеарно оружје да бидат подготвени на висок степен на приправност, повикувајќи се на агресивните изјави на НАТО и економските санкции против Москва.

Одлуката на Путин да ги стави нуклеарните сили во состојба на подготвеност ги шокира дури и неговите верни генерали, па дури и самиот министер за одбрана Сергеј Шојгу.

Кога Путин ја соопшти одлуката на генералот Валериј Герасимов и министерот за одбрана, на нивните лица јасно се гледаа знаци на вознемиреност.

ВО ЖИВО | Продолжува конфликтот меѓу Русија и Украина, вести од минута во минута

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот