Tag : преговори

Вести Регион

Хоти: Нема повеќе компромиси во преговорите со Србија

Слободен печат
Косовскиот премиер Авдула Хоти вели дека темата на Заедницата на општини со мнозинско српско население е затворена и дека Косово повеќе нема да прави компромиси...
Вести Македонија Слајдер

Рот со порака до Димитров: Ги исполнивте условите, преговорите треба да почнат што побргу

Слободен печат
Германија очекува до крајот на нејзиното претседавање со Европската Унија (ЕУ) да биде одржана првата Меѓувладина конференција и да почнат пристапните преговори со Северна Македонија,...
Вести Регион

Црна Гора: Кривокапиќ почна разговори за состав на новата влада

Слободен печат
Кандидатот за мандатар Здравко Кривокапиќ ги почна иницијалните разговори со претставниците на трите коалиции, кои формираа парламентарно мнозинство во Црна Гора, а треба да се...
Вести Македонија Слајдер

Европратениците со охрабрувачки пораки до Османи за почеток на преговори со ЕУ

Слободен печат
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска ја започна својата прва работна посета откако е на оваа функција, со средби во Европскиот Парламент, а попладнево...
Вести Македонија Слајдер

Димитров: Mеѓувладина конференција до крајот на годината, за зајакнување на кредибилитетот на ЕУ во регионот

Слободен печат
Не сакаме да се приклучиме кон било која Унија, туку кон Европската Унија и таа придавка „европска” треба да значи нешто. Многу е тешко да...
Вести Македонија Слајдер

Холштајн за предизвиците на земјава во наредниот период: Попис, борба против корупција, правна држава, правосудство

Слободен печат
Билатералните проблеми не треба да бидат дел од преговарачката рамка за проширување на Европската Унија (ЕУ), смета германската амбасадорка во земјава, Анке Холштајн. Германската амбасадорка...
Вести Македонија

Милошоски: Неприфатливо е јазикот да биде предмет на преговори во рамките на ЕУ

Слободен печат
Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски изјави дека како претседател на комисијата за надворешна политика ќе побара Собранието да расправа за бугарскиот меморандум кој се однесува...
Вести Регион Слајдер

Почнаа преговорите на коалициите за нова влада на Црна Гора

Слободен печат
Синоќа почнаа преговорите меѓу претставниците на трите коалиции за формирање на нова влада во Црна Гора, траеја четири часа, но не е отворен разговор за...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Софија бара ЕУ прво да нѐ избрише, па да преговара со нас за членство!?

Соња Христовска Угриновска
Бугарија бара поддршка од ЕУ за својата официјална државна позиција дека не постои македонски јазик, кој е само пишана норма на бугарскиот и дека Македонците...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Пoпис најдоцна во април!

Лука Андреев
Владата повторно го испраќа предлог Законот за попис во собраниска процедура, со надеж дека Македонија по 18 години конечно ќе се преброи. Очекувањата се дека...