3 C
Скопје

Tag : преговори

Вести Ви Препорачуваме Колумни Македонија

За која политичка гарнитура во Бугарија „навива“ македонската Влада

Невкусно и лигаво е кога македонските претставници во преговарачкиот процес со Бугарија ги правдаат навредите, лагите, говорот на омраза и простотилакот на некои бугарски политичари...
Вести Македонија Слајдер

Османи го демантира Каракачанов: Нема никаков Анекс со 12 точки

Слободен печат
Нема никаков Анекс со 12 точки, истакна македонскиот министер за надворешни работи, Бујар Османи во интервју за ТВ 21, како одговор на изјавата на бугарскиот...
Вести Македонија

Португалија ќе ја продолжи политиката на Берлин, отворањето на преговори со земјава меѓу приоритетите на нивното претседавање со ЕУ

Слободен печат
Организирање на првите меѓувладини конференции со Северна Македонија и Албанија во првата половина на годинава, е меѓу приоритетите на португалското претседателство со Европската Унија. По...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

„Брисел Тајмс”: Бугарското вето за С. Македонија е показател за опасноста од политичкото мешање во историјата

Слободен печат
Германија тврдеше дека проширувањето на Европската Унија (ЕУ), а особено официјалниот старт на преговорите за членство со Северна Македонија и со Албанија, се важен приоритет...
Вести Македонија Слајдер

Чаре за ветото ќе се бара по празниците

Соња Христовска Угриновска
Има ли шанси пред парламентарните избори во март во Бугарија да се најде решение за бугарскиот проблем со Македонија и да се одблокира усвојувањето на...
Вести Свет

Лондон и Брисел имаат часови за компромисно решение: Последни напори за трговски договор меѓу ЕУ и В. Британија

Слободен печат
Официјални Брисел и Лондон ги прават последните напори за постигнување на трговски договор пред 31 декември, кога е утврден рокот пред излезот на Велика Британија...
Вести Регион Слајдер

Дачиќ: Изборите во Косово се „изговор за одлагање на дијалогот”

И.И.
Претседателот на српското Собрание, Ивица Дачиќ, денеска изјави дека одлуката на Уставниот суд на Косово за нови избори е нов изговор за одложување на дијалогот...
Вести Македонија Слајдер

Од исток почнаа да изгреваат закани кон Македонија

Соња Христовска Угриновска
Целиот државен врв на соседна Бугарија изминатиот викенд упати сериозни изјави кон Македонија, во кои освен потврдата дека под никакви притисоци нема да ја отстранат...
Вести Свет

Лајен за преговорите со В. Британија: Напредок има, но и разлики, особено во областа на рибарството

Слободен печат
Претседателката на Европската Комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен, синоќа нагласи дека е постигнат напредок во разговорите со Велика Британија и дека преговорите ќе продолжат...
Вести Македонија

Заев со порака до Мицкоски: Македонија не е распарчена, од Софија се потврди дека нема преговори за јазикот и за идентитетот

Слободен печат
Премиерот Зоран Заев вечерва во интервјуто на ТВ Телма, повторно ги отфрли наводите на лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски дека минатата недела „се распарчувала Македонија”...