СРБИЈА НЕ Е ПОВЕЌЕ ДАНОЧНА ОАЗА: ЕУ ја отстрани земјата од „сивиот список“

Министерскиот совет на ЕУ ја отстранува Србија од „сивиот список“ на даночни засолништа во Европа, бидејќи е утврдено дека земјата ги исполнила сите обврски од областа на даночната соработка и ги има спроведено сите неопходни реформи пред време за да ги почитува принципите на ЕУ за добро управување со даноците.

Во образложението на одлуката се наведува дека на 30.08.2019 година Србија ја ратификувала Конвенцијата за организација на економска соработка и развој (OECD) за мултилатерална административна соработка (MAC), објавено на официјалната веб-страница на Советот на Европската унија.

„Сивиот список“ на ЕУ, во кој има земји кои имаат несоодветни даночни стандарди, но се обврзаа да ги променат барањата по потреба, при што беа отстранети и Маурициус, Костарика и Албанија, оставајќи околу 30 други јурисдикции на списокот.

Прочитајте и...  Кина го усвои контроверзниот закон: Пекинг го враќа Хонгконг под своја контрола

Министрите за финансии на ЕУ, исто така, се согласија да ги отстранат Обединетите Арапски Емирати и Швајцарија од списокот на земји што се сметаат за даночни засолништа.

Во декември 2017 година, Европската унија изготви „црн“ и „сив“ список на даночни засолништа, откако ги откри сложените маневри што ги користат компаниите и богатите лица за да ги намалат своите даночни обврски.

Место на списокот на „црни места“ за земји значи лоша репутација и построги контроли во трансакциите со ЕУ.

Емиратите се отстранети од списокот откако во септември усвоија нови оф-шор регулативи, соопшти ЕУ.

Јуриздикциите што остануваат на „црната листа“ се Белизе, Фиџи, Оман, Самоа, Тринидад и Тобаго, Вануату и три територии на САД – Американска Самоа, Гуам и американските Девствени острови.

Прочитајте и...  Сугарески: Капиталните инвестиции во ресорот транспорт годинава над ланската реалзиација од 86 проценти

Прочитај повеќе

Мистериозната смрт на докторите: Не се борат само со коронавирусот, туку и со стравот (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Вработените во гевгелиските градинки негативни на коронавирус

Слободен печат

Минеаполис ја активираше војската за да ги спречи насилните протести

Слободен печат

Парите од еврообврзницата деновиве „ќе бидат оперативни“, можен е и нов ребаланс во иднина и ново задолжување (ВИДЕО)

Слободен печат

АВМУ со осуда за заканите кон новинарска екипа на ТВ Клан

Слободен печат

Гацов: На кого му следува платежна картичка и со колку пари, граѓаните ќе може да проверат на интернет со внесување на матичен број (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Црна Гора ги отвора границите за Македонците од први јуни

Слободен печат

Полицаецот виновен за смртта на Афроамериканецот во Минеаполис имал 18 пријави против него

Слободен печат

Проф. Стефов од НАС: Ова што се случува со изборот на ректор е слика за очајната состојба во Високото образование (ВИДЕО)

Слободен печат

МВР: Во последното деноноќие на 368 лица им се издадени решенија за изолација

Слободен печат

Кина се закани дека ќе го нападне Тајван

Слободен печат

МТСП: Обезбедени 658 пакети со храна за жртви на семејно насилство

Слободен печат