Спасовски: Ветингот ќе важи за сите вработени во УБК - Слободен печат

Спасовски: Ветингот ќе важи за сите вработени во УБК

Ветингот во УБК  ќе се спроведува и на оние кои ќе се пријават на огласот, но и на оние кои нема да се пријават, најави министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски одговарајќи на новинарско прашање во Кавадарци, во врска со ветингот во УБК. Информираше дека комисиите се формирани и треба да се работи на правилниците и подзаконските акти.

– Информацијата која ми ја даде директорот на Агенцијата за национална безбедност е дека тие се веќе подготвени и треба да поминат и на Влада. Следниот чекор е започнување на ветинг процесот. Тоа значи пријавување на оглас на сите вработени – појасни министерот Спасовски.

Тој истакна дека ветингот ќе се спроведува за сите вработени во Управата за безбедност и контраразузнавање.

– Ќе се спроведува од аспект на личниот интегритет, начинот на кој работеле во Управата, степенот на образование, како напредувале во службата и на таа основа и сите тие аспекти да се донесат одлуките. За нас е важно Агенцијата да биде модерна, ефикасна, да ја штити националната безбедност, а во ниту еден случај да не биде Агенција која понатаму ќе продуцира нови политички кризи и пореметувања на општествениот систем – нагласи Спасовски.

Прочитај повеќе

Внимателно возете: Магла по котлините

Слободен печат

Подобро без закон отколку без предметите на СЈО

Соња Христовска-Угриновска

Во Гостивар утрово е енормно загадено

Слободен печат

Едните ќе нѐ прават технолошки џин, другите економски тигар на Балканот!

Слободанка Јовановска

Владата ги поништи решенијата на Мизрахи за разрешување директори на центрите за социјална работа

Слободен печат

Владата обезбеди материјална помош и домување за Атиџе и осумчленото семејство во „Медена земја“

Слободен Печат

Остави Коментар

5 × 4 =

Прочитај повеќе

ВНИМАВАЈТЕ: Одрони на патот Делчево – Македонска Каменица

Слободен Печат

На скопскиот аеродром ќе се стави во функција термо-камера, се крева нивото на претпазливост од новиот вирус и кај нас

Мими Ш.Петкова

Спасовски: Државниот интерес треба да биде приоритет на сите во Владата

Слободен Печат

Македонија за две години увезла над седум милиони тони отпад од Бугарија

Слободен Печат

СДСМ не смее да го загрози правото со отстапки кон ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Велешка „Економска“ доби нов покрив

Слободен Печат