Tag : убк

Вести Македонија Слајдер

Чулев: СВР Охрид работи на идентификација на лицата кои учествуваа на Литијата и се поднесуваат соодветни кривични пријави

Слободен печат
Техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев, вели дека ѝ натаму се работи на идентификација на лицата кои учествувале на литијата во Струга и ги...
Вести Македонија

Одбраната на Боки 13 бара да сведочи поранешeн директор на УБК

Горан Наумовски
Кривичниот суд во Скопје не го прифати предлогот на првообвинетиот во предметот „Рекет”, Бојан Јовановски – Боки 13, во дополнение на доказната постапка како сведок...
Вести Македонија Слајдер

Милошоски: Снимките објавени на Јутјуб се нелегално направени од УБК во времето на Мијалков

Слободен печат
Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски вечерва на својот Фејсбук профил напиша дека петте прислушувани разговори што денеска беа објавени на Јутјуб, нелегално се направени од...
Вести Македонија Слајдер

Обвинетите од „27 април“ побараа доказ да бидат и забелешките од УБК

Горан Наумовски
Голем број барања за докази достави одбраната на организаторите на крвавиот „27 април“ чие што судење почна денеска. Обвинетиот екс собраниски спикер Трајко Вељаноски побара...
Вести Македонија Слајдер

Јавноста е исклучена од „Таргет-Тврдина“ поради осетливо сведочење на екс вработен во УБК

Горан Наумовски
Поради можноста сведокот Александар Давитковски, порано вработен во сега веќе поранешната Управа за безбедност и контраразузнавање во своето сведочење да оддаде службена тајна, судијката во...
Вести Македонија

Му кажал ли тогашниот директор на УБК на Спасовски за рекетот на Камчев (ВИДЕО)

Слободен печат
Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска бизнисменот Орце Камчев, сведочеше за случајот „Рекет“, каде меѓу другото спомена дека се доверил за неговиот пријател, тогашниот...
Вести Македонија

Камчев: Директорот на УБК ме посоветува се да снимам и чувам и да и верувам на Рускоска

Горан Наумовски
Го информирав Премиерот за сè што ми се случува. Тој беше запрепастен. Немаше зборови. Ми рече се што имам и знам да однесам кај Вилма...
Вести Македонија

Тачи и Џафери за УБК биле „швалер” и „деда”

МИА Агенција
Поранешен вработен во УБК, Марјан Јанкуловски, на денешното рочиште за предметот „Таргет-Тврдина” за незаконското следење на комуникациите, кажа дека без наредба и под псевдоними биле...
Вести Македонија

Сведок во „Таргет-Тврдина” откри кој ги слушал незаконски прислушкуваните граѓани

МИА Агенција
Звонко Костовски никогаш не ми даваше налог на ливче или усно, да маркирам некој број. Од Надица Николиќ добивав наредба да им доделам на репродуцерите,...
Некатегоризирано

Повторно се слушаат снимки на рочиштето од „Трезор“

МИА Агенција
Со репродуцирање на снимките од главна расправа од септември минатата година на која се изведуваат материјални докази, во Кривичниот суд  денеска продолжи судењето за набавката...