ветинг Archives - Слободен печат

Tag : ветинг

Вести Ви Препорачуваме Македонија

На ветинг-списокот ќе се најдат и судии за кои до Антикорупциска веќе има поплаки од граѓани за нивната работа

Весна Тодоровска
Деновиве до Антикорупциската комисијата од Републичкиот судски совет се очекува да стигне списокот на судии кои не си ја работеле работата како што треба. Претседателката...
Вести Регион

Двегодишен биланс од ветингот во Албанија, 83 судии и обвинители надвор од системот

Слободен печат
Од почетокот на процесот, први јануари 2018, до декември годинава, 220 судии и обвинители во Албанија минале низ процесот ветинг. Независната комисија за квалификација (КПК)...
Вести Македонија

Заев: Од чесните судии и обвинители треба да се одделат сите нечесни

Маријана Митровска
Само процесот на прочистување во судството ќе донесе позитивни резултати. Затоа повикувам на просчистување во правосудството, како што во моментот се прави прочистување и проверка...
Вести Македонија

Ивановска го најави стартот на ветингот на судиите и обвинителите

Државната антикорупциска комисија подготвува методологија со која ќе ги проверува судиите и обвинителите. Наредната недела од Судскиот совет ќе побара податоци за сработените предмети на...
Вести Македонија

„Стоп за извршителите”: Да прекине блокирањето на сметките и да има ветинг за извршителите

Слободен печат
Да прекине блокирањето на сметките, тоа не е законски и уставно и е спротивно на Декларацијата за човекови права. Сите закони кои сега ќе ги...
Вести Македонија

Заев за ветинг во судството веднаш, за Жбогар тоа е последна опција

МИА Агенција
Наспроти премиерот Зоран Заев, кој ги повика институциите веднаш да започнат проверка на имотот на судиите и обвинителите, а Европската комисија да активира инструменти за...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

„Чистка“ на судиите не е по европски вкус

Соња Христовска Угриновска
Европската Унија во моментот не гледа потреба од ветинг во правосудството во Северна Македонија затоа што состојбата и не е толку лоша, изјави вчера амбасадорот...
Вести Македонија

Рекордерот меѓу нотарите за 2018 година има добивка од 332.000 евра, а меѓу извршителите – 152.300 евра

Слободен печат
Во утрешниот број на печатеното издание на весникот „Слободен печат“ читајте го интервјуто со премиерот Зоран Заев. За две и пол години, во споредба со...
Вести Македонија

Заев: Заради неколку нечесни се нагрдува сликата во правосудството

Слободен печат
Процесот што го спроведуваме се вика прочистување во делот на правосудството, кај судиите и јавните обвинители. Поимот ветинг не треба да го употребуваме заради тоа...
Вести Македонија

Жбогар: Ветингот во судството е последна опција, не гледаме потреба за такво нешто

Слободен печат
Ветингот е последната опција. За ветинг има еден предуслов, тоа е консензусот од сите политички страни, но тоа е последното решение. Во моментот не гледаме...