8 C
Скопје

СП Египет: Рутински победи на Данска и Унгарија

Иако во минатото знаеше да има проблеми против Бахреин, селекцијата на Данска на стартот од Мундијалот лесно и убедливо дојде до победата од 34:20.
Неизвесноста беше разрешена уште по првите 30. минути кои Данците ги решија во своја корист со 19:10 за во второто плувреме рутински да си ја одработат задачата. Матијас Гидсел со 10 гола беше најпрецизен на натпреварот.

Никакви проблеми на стартот од СП немаше ниту Унгарија која го совлада дебитантот Зеленортски острови чии ракометари се претставува во одлично издание доколку се знае дека за овој натпревар имаа само 11 играчи на располагање поради коронавирусот.
Селекцијата на Полска со 30:28 ја совлада репрезентацијата на Бахреин.

Резултати:

Група А
Германија – Уругвај 43:14
Унгарија – Зеленортски Острови 34:27

Прочитајте и...  Почина легендарниот хрватски фудбалер и тренер Златко Крањчар

Група Б
Шпанија – Бразил 29:29
Тунис – Полска 28:30

Група Ц
Катар – Ангола 30:25
Хрватска – Јапонија2 29:29

Група Д
Данска – Бахреин 34:20
Аргентина – Конго 30:25

Поврзани вести

Тројца одлични играчи на „радарот“ на Барса!

Слободен печат

ВИДЕО: Реал со чекор назад, „кралевите“ во финишот избегнаа пораз!

Слободен печат

Пеп Гвардиола призна кој клуб е моментно најдобар на светот!

Слободен печат

Желбата на Лапорта: Артета за нов тренер на Барселона!?

Слободен печат

Поповиќ: Очекувањата беа поголеми, за жал реална е оваа слика на Металург!

Слободен печат

Влахо: Има напредок, но и тактички грешки кои мора да ги анулираме

Слободен печат

Остави Коментар