• светско првенство во ракомет

Бразил ја надигра Хрватска на стартот од женскиот ракометен Мундијал

Селекцијата на Хрватска која на последното Европско првенство го освои бронзениот медал, со пораз ги започна настапите на ракометниот Мундија кој се игра во Шпанија. Подобри од „коцкестите“ беа ракометарките на Бразил кои славеа со 30:25 (18:12). Најдобри кај Бразил беа Бруна де Паула со седум, Ана Паула Бело и Лариса Арухо кои дадоа по …

Бразил ја надигра Хрватска на стартот од женскиот ракометен Мундијал Read More »