Снимка од болница која ги крена Американците на нозе: Дали медиумите намерно ги манипулираат?

Една снимка која ја емитуваше американската ТВ станица Си Би Ес предизвика вистиска бура во САД и на социјалните мрежи.

Имено, Си Би Ес во утринската програма, известувајќи за ситуацијата во Њујорк кој стана едно од најголемите жаришта на коронавирусот, пуштиле снимка од болница во Бергамо.

Многумина веднаш препознаа дека станува збор за болница од Италија, посебно што снимките со денови се вртеа на сите светски медиуми.

Си Би Ес призна дека дошло до грешка во текот на емитувањето.

И додека дел од јавноста смета дека навистина во прашање е ненамерна грешка, некои мислат дека ова е еден од начините како Американците дополнително да се исплашат за да ја сфатат сериозноста на ситуацијата.

Прочитајте и...  ФАО: Производителите на овошје и зеленчук во светот со големи загуби

Прочитај повеќе

„Мајкрософт” ќе замени десетици новинари со вештачка интелигенција

Слободен печат

Владата донесе протоколи за градинките, факултетите, основните и средните училишта

Слободен печат

Мицкоски: Непријатно е во вакви услови да се зборува за избори

Слободен печат

Од новите 35 случаи со Ковид – 19, 22 се од Чаир, Бутел, Аеродром и Шуто Оризари

Слободен печат

Борел: ЕУ е за задржување на постојните граници на Србија и Косово

Слободен печат

Во Штип се врши масовно тестирање на текстилните работници

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Пендаровски: Партиите беа блиску до договор за датум за избори, но во последните два дена комуникацијата е прекината

Слободен печат

Швајцарија: По компликации од Ковид-19 почина десетмесечно бебе од Македонија

Слободен печат

Џафери: Новите 14 дена се доволни за партиите да го договорат датумот за изборите

Слободен печат

БиХ: Протести во Сараево поради незадоволство од состојбата во државата

Слободен печат

Во протестите во Калифорнија загина полицаец, друг е повреден

Слободен печат

Потврдени 35 случаи со Ковид-19 во последните 24 часа

Слободен печат