Словенците „газат“ кон полуфинале, Бомбач го потопи Исланд! - Слободен печат

Словенците „газат“ кон полуфинале, Бомбач го потопи Исланд!

По „рецептот“ на Шпанија и Хрватска, и репрезентацијата на Словенија реди само победи на Европското ракометно првенство 2020.

Словенците денеска во првиот натпревар од главната фаза славеа и против селекцијата на Исланд со резултат 30:27 (15:14).

Најзаслужни за нивниот триумф беа голманот Ферлин кој имаше 15 одбрани, а Бомбач имаше девет погодоци.

Овој дуел го судеше македонската двојка Ѓорѓи Начевски и Славе Николов.

На спротивната страна за исландските „рибари“ шестпати во листата на стрелците се запиша Елисон.

На тој начин ракометарите предводени од Љубомир Врањеш така се наоѓаат на еден чекор од пласман во полуфиналето, во наредниот дуел в недела ќе се сретнат против Унгарија.

Во рамките од групата 2 која се игра во Малме ќе се одиграат уште два меча, од 18.15 часот Норвешка против Унгарија, а од 20.30 часот Португалија ќе се сретне со Шведска.

Прочитајте и...  Атлетико го најде лекот за Ливерпул, Халанд е вистинско фудбалско чудо

Прочитај повеќе

ЛШ: Мурињо без „напад“ на Лајпциг, Аталанта домаќин на Валенсија!

Слободен печат

ХАЛАНД КАКО БОЛТ: Норвежанецот претрча 60 метри за 6,64 секунди! (ВИДЕО)

Слободен печат

Атлетико го најде лекот за Ливерпул, Халанд е вистинско фудбалско чудо

Слободен печат

Тенисот на Федерер е најубав за гледање, но Ѓоковиќ е најдобар на сите времиња

Слободен печат

Агаси дури четири пати беше допингуван и сетоа тоа беше заташкано

Слободен печат

Стартни постави за ЛШ: Клоп офанзивно во Мадрид

Слободен печат

Остави Коментар

1 × 1 =

Прочитај повеќе

Борусија Дортмунд го потврди трансферот на Џан

Слободен печат

Лотито: Сите сакаат да се прекине монополот на Јувентус

Слободен печат

Два порази на ракометните надежи на Медитеранските игри

Слободен печат

Ѓоковиќ: Подготвен сум за најдобрата сезона во кариерата

Слободен печат

Ливерпул ја користи кризата кај Сити, сака да ангажира две ѕвезди

Слободен печат

Реал е виновникот за казната на Манчестер сити?!

Слободен печат