Словенците по дебаклот го шутнаа Врањеш

Љубомир Врањеш повеќе не е селектор на Словенија/ фото: EPA-EFE/Zsolt Czegledi

Ракометната федерација на Словенија му врачи отказ на селекторот Љубомир Врањеш по елиминацијата на репрезентацијата од Европското првенство.

Словенија не успеа да обезбеди пласман во главната фаза откако во директниот дуел за второто место загуби со 33:32 од Црна Гора иако ја имаше фаворитската улога.

Поради тоа, на денешната итна седница на Управниот одбор на Федерацијата е донесена одлука за смена на Врањеш.

Врањеш експресно најде ангажман и му се враќа на клупскиот ракомет бидејќи и до крајот на сезоната ќе седи на клупата на Рајн Некар Левен.

Видео на денот