Писателката на „Хари Потер“ открива техники за полесно дишење со кои тврди дека ја победила короната (ВИДЕО)

Славната писателка Џеј Кеј Роулинг, најпозната по тоа што го напиша серијалот „Хари Потер“, тврди дека го победила коронавирусот благодарение на техника која го олеснува дишењето.

Роулинг вели и дека никогаш не се тестирала за тоа дали е позитивна на Ковид 19, но и дека ги чувствувала сите симптоми.

„Во последните две недели ги чувствував сите симптоми на коронавирусот, а мојот лекар и сопруг ме советуваа да започнам да ја практикувам оваа техника на дишење, што навистина ми помогна“, напиша таа на социјалните мрежи и приложи видео во кое доктор од Квинс ја објаснува техниката.

Во видеото, докторот наведува дека е важно техниката да се примени што е можно поскоро, дури и ако не сте заразени.

Прочитајте и...  Снаата на Брена избега на село со синот, а за себе си купи „играчка“ од 160.000 евра! (ФОТО)

– Пет пати вдишете длабоко. Држете го здивот пет секунди и на шестата длабоко закашлајте се и покријте ја устата со рака. Повторете го ова а потоа легнете на стомакот. Перницата нека биде пред вас. Дишете длабоко во наредните десет минути – вели докторот во видеото, објаснувајќи ја оваа техника за дишење.

Прочитај повеќе

Ана Николиќ на ќерката ѝ купи играчка од 200 евра, но таа заврши во други раце! (ФОТО)

Васко Спасоски

Филип и Симона се македонските Блејк Шелтон и Гвен Стефани (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Ќе ослабнете ли побргу со пилатес или со аеробик? Постојат разлики во ефикасноста на овие вежби за дефинирање на телото

Слободен печат

Манекенката Зара била во авионот кој се сруши во Пакистан: Сите се молат да е помеѓу двајцата преживеани! (ФОТО)

Васко Спасоски

Пет работи кои мажот ги забележува прво кај жената

Слободен печат

Наоми Кемпбел за 50-от роденден позира гола во метро – годините не ѝ можат ништо! (ФОТО) (+16)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Здружението „Тиииит!Инк“ објави повик за уметници, илустратор(к)и и дизајнер(к)и

Слободен печат

Во песната „Тек је 12 сати“ некој кажува „печена штрудла“: Слушнете и уверете се дали е така! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Пет причини зошто мажите го обожаваат женскиот оргазам!

Васко Спасоски

Шероун Стоун во бикини на 62 години: Вакво тело би посакала секоја жена на нејзини години! (ФОТО)

Васко Спасоски

Каква маскара да одберете според формата на вашите трепки, еве ги препораките

Слободен печат

Мартин Вучиќ објави заедничка фотографија со Драган и напиша нешто што ќе ве растажи сите! (ФОТО)

Васко Спасоски