Сириската војска влезе во Манбиж

Сириската војска денеска влезе во градот Манбиж во северна Сирија, јавуваат сириските државни медиуми.

По турската офанзива во северна Сирија и повлекувањето на САД, Сирија ги испрати своите трупи длабоко на територијата што ја држат Курдите, јужно од турската граница.

Претходно денеска, турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека турските трупи и сојузниците од сириската опозиција се подготвени да извршат напад врз градот Манбиж, кој беше под контрола на сириските Курди.

– Ќе ја спроведеме нашата одлука за Манбиж – рече Ердоган пред новинарите.

Во меѓувреме, сириските Курди постигнаа договор со владата во Дамаск за заедничка одбрана против турската инвазија.

Прочитајте и...  Савески: Апасиев ја претвори Левица во „султан партија“, допрва ќе видите колку поган човек е тоа!

Прочитај повеќе

Путин: Поради пандемијата Русија влезе во длабока криза, но одговорот беше соодветен

Слободен печат

Нови 94 случаи со Ковид-19 во последните 24 часа, починаа осум лица

Слободен печат

Фејсбук соочен со одлуката на Европскиот суд за правда, ќе ги разгледува последиците

Слободен печат

„Сименс“ најави: Околу 140 илјади работници ќе работат од дома

Слободен печат

Спасовски: ДИК е должна да излезе на пресконференција и да ги соопшти конечните резултати

Слободен печат

Апасиев: Левица е оштетена за околу 10 илјади гласа, украдени ни се тројца пратеници

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Борисов: Владата мора да опстане поради борбата против Ковид-19

Слободен печат

Хоџа: Го удвоивме бројот на мандати, во Собрание ќе имаме четири пратеници

Слободен печат

Технолошки гигант планира да инвестира 10 милијарди долари во Индија

Слободен печат

Грк со секира масакрирал три лица во даночна служба во Козани

МИА Агенција

Поради голем пожар во близина на Атина, евакуирани населби и детски камп

МИА Агенција

ВО ЖИВО: Пресконференција на претседателот на Владата Оливер Спасовски

Слободен печат