Симоновски и МЗТ Скопје се разделија

Македонскиот репрезентативец Марко Симоновски (30 год, 191 см) повеќе не е член на МЗТ Скопје Аеродром, откако двете страни денеска со взаемна согласност и на обострано задоволство потпишаа раскин на договорот.

Искусниот бек од 2016 година е член на МЗТ Скопје и имаше свој придонес во освојувањето на последните две шампионски титули.

Сезонава, Симоновски во домашниот шампионат постигнуваше просечно по шест поени, додека на петте натпревари во АБА2-лигата остваруваше по 5.6 поени и 2.2. скокови по натпревар.

Марко Симоновски кариерата ја започна во Вардар, по што следеше трансфер во Работнички чиј дрес го носеше во уште два наврати, а исто така настапуваше и за Фени индустри и Куманово. Симоновски има и интернационално искуство поминувајќи една сезона во австрискиот Аркадиа.

Прочитајте и...  Деветти гол на „Гранде Пандев“ во Серија А! (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Милан не може без драма, на крајот само бод за Елмас и Наполи! (ВИДЕО)

Слободен печат

Пандев со истиот учинок од 2009 година кога играше за Лацио

Слободен печат

Несторовски и Удинезе ја победија Рома, но загубија од Сампдорија! (ВИДЕО)

Слободен печат

Позитивен случај на коронавирус ги одложи подготовките на Работнички

Слободен печат

Тотенхем ги казни грешките на Арсенал! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Ла Лига“: Барди стрелаше во поразот на Леванте! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Деветти гол на „Гранде Пандев“ во Серија А! (ВИДЕО)

Слободен печат

Хамилтон најдобар на Штаерска, дебакл на Ферари! (ВИДЕО)

Слободен печат

Алиоски и Лидс се многу блиску до учество во Премиер лигата (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ со најголеми шанси, „кралот на земјата“ само трет фаворит на „Ролан Гарос“!

Слободен печат

Барса до крајот на сезоната без Гризман!

Слободен печат

Сејдини: Првата лига ќе брои 12 клубови

Слободен печат