Силекс подобар во второлигашкото дерби против Вардар, Кит Го убедливо над Детонит

Силекс од Кратово за две минути постигнаа два гола против Вардар/Фото: facebook.com/FkSileksKratovo

Денеска во второто коло од Втората лига – Запад во дербито одиграно во Силекс, Силекс со резултат 2:1 беше подобар од Вардар.

Силекс водеше со головите на Манасиевски во 24 и Алији во 25 минута, а скопските „црвено-црни“ успеаја само да го ублажат преку Блажевски.

Во другите средби од второто коло во 2МФЛ – Запад: Кадино – Охрид 2:1, Велешта – Гостивар 2:2, Воска Спорт – Кораби 3:1 и Беса – Тетекс 2:0.

Во Втората лига – Исток најубедлив беше Кит Го кој со 4:1 го совлада Детонит јуниор.

Кит Го од Пехчево ја забележа првата победа сезонава во 2МФЛ – Исток/Фото: facebook.com/fkkitgopehcevo

Екипата од Пехчево стекна предност од 3:0 со погодоците на Бошески (10`), Цуцковски (45`) и Мичковски (65`), намали Детонит со голот на Адемов (77`), а конечниот епилог го постави Јанкулов (84`).

Немаше победник на мечот Братство – Беласица (1:1), Победа како гостин славеше кај Кожуф (0:2), Каменица Саса минимално го надигра Тим Локомотива (1:0), а со истиот резултат Слога (В) триумфираше над Осогово.