Што правеше посрамениот австриски политичар Штрахе во Белград (ФОТО)

Штрахе, кој во мај мораше да поднесе оставка од сите политички функции поради корупциската афера „Ибица“, на Фејсбук објави фотографии со Срѓан Ѓоковиќ и со пехарите кои ги има освоено Новак Ѓоковиќ.

Пораниешниот австриски вицеканцелар и министер за спорт Хајнц-Кристијан Штрахе неодамна престојуваше во Белград, пишува српски „Б92“.

Во главниот град на Србија, тој се сликаше Срѓан Ѓоковиќ, таткото на еден од најдобрите тенесери на денешницата.

Штрахе, кој во мај мораше да поднесе оставка од сите политички функции поради корупциската афера „Ибица“, на Фејсбук објави фотографии со Срѓан Ѓоковиќ и со пехарите кои ги има освоено Новак Ѓоковиќ.

– Со Срѓан Ѓоковиќ – таткото на тениската легенда Новак Ѓоковиќ – во Белград пред импресивниот збир на пехари на неговиот си, кој моментално е на второто место на Светската листа – напиша Штрахе.

Австриските медиуми веќе подолго време шпекулираат дека Штрахе би можел да се врати во политиката, и тоа пред изборите во покраината и изборите за локалната власт во Виена.

Прочитајте и...  САД: Русија шири дезинформации за новиот коронавирус

Таквите шпекулации тој ги поттикна со повеќе двосмислени објави преку социјалните мрежи, но и со најавата дека е говорник на првиот собир на неодамна основаниот „Сојуз за Австрија“ (ДАО).

ДАО го основаа поранешни пратеници од Партијата за слобода на Австрија (ФПО), кои се блиски до Штрахе, па се очекува дека на тој собир би можел да го објави враќањето на политичјата сцена.

Mit Sjrdan Djokovic (dem Vater der Tennislegende Novak Djokovic) in Belgrad vor der äußerst beeindruckenden Pokalsammlung seines Sohnes, welcher aktuell die Nummer 2 der Tennis-Weltrangliste ist! 👍🏻

Publiée par Heinz-Christian Strache sur Samedi 18 janvier 2020

Поврзани вести: 

Аферата „Ибица“ нема да го спречи Штрахе да се врати во политиката

Прочитајте и...  Системот Панцир С1 стигна во Србија

АФЕРА ИБИЦА: Индустријата на филмови за возрасни профитира од скандалот на Штрахе

Афера „Ибица“: Уапсени неколку Балканци кои учествувале во скандалот кој ја заврши политичката кариера на Штрахе

Прочитај повеќе

Заев изрази сочувство до семејството на загинатите деца во експлозијата во Романовце

Слободен печат

Најниска излезност на иранските избори во последните 40 години

Слободен печат

Откажан карневалот во Венеција поради ширење на коронавирусот

Слободен печат

Трамп: Лично би го потпишал мировниот договор со талибанците

Слободен печат

Германски градови ги откажуваат карневалите поради невреме

Слободен печат

Албанија со зајакнати мерки по зголемениот број заразени од коронаврус во Италија

Слободен печат

Остави Коментар

осум + 5 =

Прочитај повеќе

Повик до верниците да го помогнат градењето на новиот конак во Лешочкиот манастир

Слободен печат

Турција ја затвори границата со Иран поради коронавирусот

Слободен печат

Си Џинпинг: Мерките против коронавирусот даваат резултати, борбата е во клучна фаза

Слободен печат

Русија го презема приматот на пазарот со обоени дијаманти

Слободен печат

Филипче за несреќата во Романовце: Четири лица се во животна опасност.

Слободен печат

Заев: Снимките на Милошоски покажуваат зошто беше важно носењето на Законот за ЈО

Слободен печат