Шпанија: Две лица починале од топлотниот бран

Две лица починале од топлотниот бран кој ја погодил Шпанија, пренесуваат тамошните власти. Помеѓу починатите било едно 17 годишно момче и еден 93-годишен маж, јавуваат шпанските медиуми.

Топлотниот бран во Каталонија предизвика и огромни пожари кои зафатил површина од 6.000 херктари.

Од друга страна, во Франција денеска беше измерена рекордна температура од речиси 46 степени Целзиусови, на југ од земјата, додека цела Европа е погодена од топлотен бран со исклучително висока температура.

Прочитајте и...  Пазарот на труд турнат во „бездна“ поради пандемијата од Ковид - 19

Прочитај повеќе

Кекеновски: Онака како што избега, така ќе го вратиме бегалецот од Будимпешта

Слободен печат

Мета: Во С. Македонија има клима на безбедност и демократија, благодарение на зрелоста на политичкото лидерство

Слободен печат

Манчевски: Дополнителни 250 електронски услуги и дигитализацијата на клучните регистри

Слободен печат

Градоначалникот на Сеул е пријавен за исчезнат

Слободен печат

Македонија лидер во регионот по употреба на бесконтактна технологија

Слободен печат

Богојески: Само гласот за број 10 е глас за победа на граѓаните врз политичарите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Како поседувањето сопствен дом ќе ви помогне за подобра финансиска стабилност?

Слободен печат.

Расте бројот на заразени со коронавирусот во Свети Николе

Слободен печат

Николовски од Кочани: За шест години ќе го затвориме преговарачкиот процес со ЕУ, а европското право ќе се преведе на македонски јазик

Слободен печат

Стојаноска: Владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе издвојува денар за спортот и денар за културата од акцизите за горива

Слободен печат

Ангеловска со отчет за сработеното (ВИДЕО)

Слободен печат

Дискотеките и баровите во Бугарија ќе работат само на отворено, забранети свадби и крштевки

Слободен печат