Шпанија: Две лица починале од топлотниот бран – Слободен печат
ВестиПланета

Шпанија: Две лица починале од топлотниот бран

Топлотниот бран во Каталонија предизвика и огромни пожари кои зафатил површина од 6.000 херктари.

Две лица починале од топлотниот бран кој ја погодил Шпанија, пренесуваат тамошните власти. Помеѓу починатите било едно 17 годишно момче и еден 93-годишен маж, јавуваат шпанските медиуми.

Топлотниот бран во Каталонија предизвика и огромни пожари кои зафатил површина од 6.000 херктари.

Од друга страна, во Франција денеска беше измерена рекордна температура од речиси 46 степени Целзиусови, на југ од земјата, додека цела Европа е погодена од топлотен бран со исклучително висока температура.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close