Шокантно сведоштво на српската ѕвезда: Повеќепати ме силуваше познатиот сопственик на угледното училиште Мирослав Мика Алексиќ, има и други жртви

Неколку девојки, меѓу кои и малолетнички, пријавиле во полиција дека биле силувани или сексуално малтретирани од Мирослав Мика Алексиќ, познатиот сопственик на угледното училиште за глума во Србија. Една од нив е реномираната млада актерка Милена Радуловиќ (26), која исто така гради кариера во Русија, каде сними филм и две серии за една година.

Милена Радуловиќ (26)

– Бев во училиштето на Мика Алексиќ шест години кога ме силуваше. Имав 17 години. Тоа не се случи само еднаш. Тоа беше континуирано дејство – вели Милена Радуловиќ во интервју за „Блиц“.

Актерката инсистира на тоа дека „ова не е само нејзина приказна“ и дека „ова не е само нејзиниот збор против неговиот“, односно дека професорот сексуално злоставувал девојчиња со децении.

Деца се запишуваат во училиштето на Мика Алексиќ, инаку угледна и почитувана институција, од пет или шест годишна возраст, а најдоцна на 13 години. Милена Радуловиќ станала дел од групата на 11-годишна возраст, а своевремено во групите имало 25 до 30 учесници.

„Отстранување на родителите“

– Групата имаше свои добри страни. Читавме една книга неделно, одевме во театар, гледавме филмови, бевме културни, добри деца. Религијата се ширеше во групата, часовите започнуваа со молитва „Оче наш“, девојчињата доаѓаа во здолништа, момчињата во чевли, а косата и ноктите мораа да бидат уредни. Но, секогаш беше строго, сурово. Тој беше многу строг професор и сите велеа: „Па добро, тој е суров, но таков е Мика, тој има свои методи“. Имаше јасни правила – вели Милена Радуловиќ.

Аудициите за прием на деца беа масовни. Се пријавија стотици деца, во зависност од генерацијата, а Алексиќ избра седум или осум најталентирани. Веднаш по приемот, Алексиќ разговараше со нивните родители, ги информираше за цената, часовите, кодексот на облекување и потенцираше една важна работа: дека ова е прв и последен пат да ги видиме. Тој објасни дека дури и најмладите студенти можат да се качат на вториот кат и да донесат свои пари за школарина.

Мирослав Мика Алексиќ

Тој велеше дека „децата се мали луѓе“, и ни се допаѓаше кога слушавме: „Вие сте независни, ова е нешто што е само ваше“. Тој ги оттргнува родителите на децата и нивната улога, но тогаш тоа не ни изгледаше спорно – вели Милена Радуловиќ.

Не сите деца доаѓаа кај Алексиќ за да станат актери. Дури и Милена, како што и самата вели, не размислувала да го сфати актерството како сериозен повик се’ до својата 15-та година. Училиштето организирало убави задачи, учениците оделе на патувања низ Србија, на саеми, маркети. Децата научиле да готват домашна супа. Ова биле некои вредности што им се допаднале и на родителите.

Сето ова создало чувство на стравопочит и врховен авторитет кај децата на учениците во однос на нивниот наставник Мики Алексиќ.

Големиот шок

Милена Радуловиќ тврди дека преку ноќ отишла од таквиот свет, строг и организиран, но сепак безбеден, во пеколот на сексуално злоставување, кога, како што рече, Мика Алексиќ ја силувал за прв пат на почетокот на ноември 2012 година. Таа имала 17, а тој 61 година.

– До тој момент не мислев дека такво нешто воопшто е можно. Не го познавав како таков и своевремено бев убедена дека  јас сум единствената. Тоа беше шок. Тој претставуваше второ семејство за мене. Навистина! – вели актерката.

Тој не сака да зборува со медиумите за деталите за сексуалната злоупотреба, но таа веќе и кажала на полицијата сè.

– Мика се погрижи сексуалната злоупотреба да се случи за време на час, но во просторија покрај онаа каде што беа другите студенти, или во периодот кога работата се интензивира поради прием во ФДА. Не остави простор никој да се сомнева дека таму се случува нешто толку страшно – вели Милена Радуловиќ.

Таа тврди дека Мика Алексиќ извршил идентична шема на сексуално злоставување со други девојки, кои исто така го пријавиле во полиција.

– Планираше сè внимателно. Ја искористи ситуацијата додека сме во шок. Освен што сето ова ви се случува, секогаш постоеше страшно чувство дека во близина има еден куп други деца – вели Милена Радуловиќ.

Како што вели, секогаш кога некоја од девојките пружала вербален или физички отпор, наидувала на употреба на сила или незнаење.

Психотерапија

Кога се појавуваше на телевизија, Милена Радуловиќ секогаш беше најавувана како актерка што го поминала престижното училиште на Мика Алексиќ. После шокот што го преживеала, сведочи таа, поминала низ различни фази. Прво беспомошност, слабост, а подоцна и срам. „Неверојатен срам“, вели таа.

– Се мразев себеси, се чувствував засрамено. Најмногу од сè, имав огромно чувство на вина затоа што не успеав да се одбранам. И, како да им кажете сè на родителите?! Дали ќе им наштети, ќе им ги уништи животите? Неговата манипулација оди кон влевање огромно чувство на одговорност, соучесништво, вина во вас. И, на крајот, стравувате дека ќе останете сами во битката – вели Милена Радуловиќ.

Актерката, која својата кариера ја градеше паралелно во Србија и Русија последниве неколку години, посетувала психотерапија неколку години и работела на себе со голема посветеност.

– Кога се случи чинот не бев свесна за последиците, тие дојдоа подоцна. Тоа беше поништување на секаков вид самодоверба, безбедност – сведочи Милена.

На почетокот, таа вели дека немала сила да зборува за трауматичното искуство. Вели дека потребно е долго време, по што се поставила како личност со која помладите девојки можат да зборуваат. Секогаш мислела на тоа колку помалку ќе страдала кога некој би ја предупредил.

– Во ноември се појави нова жртва на Мика. Ми се јави малолетничка, дотогаш непозната за мене, и потоа се поврзавме. Се поврзавме со уште неколку девојки, разговаравме и одлучивме дека е време да го запреме ова. Со оваа свест, криењето криминал и молчењето би било исто како и самото злосторство. Би станале соучесници ако сега молчиме, знаејќи директно дека има уште пет потенцијални нови малолетни жртви – тврди Милена Радуловиќ.

Не смее да се премолчи

Нејзиниот живот продолжи понатаму и сега води кариера во две земји, Србија и Русија. Таа вели дека решила да се појави во јавноста со цел „да ги предупреди потенцијалните жртви и родителите дека се случуваат страшни работи во центарот на Белград, на улицата Кнез Михаилова, во најпрестижното училиште за глума“ и дека жрвите не смеат да молчат бидејќи педофилијата и сексуалното злоставување не се предмет на дискусија.

– Најстрашно е што теренот го подготвуваше со години, од раното детство, чудовиште, а девојките кои се со мене и јас, ние  не можаме да дозволиме некој да го доживее тоа што ни се случи нас. Ова не е одмазда, иако таа фаза постоеше и кај мене, но заврши многу одамна. Сите ние, жртвите на Мирослав Алексиќ, влегуваме во ова затоа што е недозволиво да молчиме уште еден ден. Некои девојки, родени 2003 или 2004 година, само поминуваат низ ваков вид на тортура – вели Милена Радуловиќ.

Актерката не ги познавала двете девојчиња кои заедно со неа го пријавиле Алексиќ во полиција. Тие се многу помлади, па немале многу можности да се сретнат досега.

– Ова не е прашање на лично задоволство, ова мора да се запре, бидејќи тоа се случува сега, деновиве. Ако молчиме, сведоци сме, дозволивме зло! Знам дека мојот глас се слуша повеќе, а јас сум најстарата од девојките кои го пријавија тоа. Чувствувам огромна одговорност кон тие деца, кон општеството, но и кон себе. Ова е нешто на кое мора да се стави крај. Ние го правиме ова со ладна глава. Очекуваме поддршка, бидејќи никој не смее да ја поддржи педофилијата. Не се плашам од јавна осуда, немам причина повеќе да се плашам од што било. Исто така, беспрекорната работа на надлежните кои во моментот имаа внимание за нашата ситуација, ми даде голема надеж и сила. Станува збор за силување на малолетници кои со години биле во контакт со монструозен манипулатор, кој не само што манипулирал со девојчиња, со неговите ученици, со нивните родители, туку и со целото општество, секоја личност што го слушнала славното име и имала позитивно директно или индиректно мислење за овој човек е негово жртва колку и ние – вели Милена Радуловиќ.

Повик да се јават жртвите

Милена Радуловиќ се надева дека и други јавни личности, актерки, кои ќе се огласат по нејзината приказна, да не чувствуваат страв од осуда или влијание врз репутацијата.

– Се надевам дека сите жртви ќе се јават и ќе пријават сè. Многу од нив сега се мајки и подобро разбираат дека силувањето деца мора да запре. Не само ова, туку и секое друго силување. Ова е монструозна мрежа, интелигентно составена во највисокиот круг на општеството, уште од најраните години спакувана во најблагородните форми на уметност и религија на човек кој чекор по чекор знае што прави и со претпазливост доаѓа до целта. А, таа цел со предумисла е силување на малолетни девојчиња – вели Милена Радуловиќ.

Горда сум на девојките

– Неизмерно сум горда што девојките и јас заедно, по долго време застануваме на патот на решението. Ова не е движењето „и јас исто така“(#MeToo), апелирам да зборувам за силување малолетни лица, монструозно изманипулирани од нарцисоиден психопат, чин што Алексиќ го подготвува уште кога си дете. Моето обраќање до јавноста е насочено кон поддршка на сите претходни жртви (ова трае веќе 35 години) да се пријават во обвинителството, без страв, бидејќи тие ќе наидат на професионална работа и пристап, како и на сите жртви на какво било сексуално вознемирување или силување. Не сте сами, ниту една девојка, девојка или жена не смее да живее со тоа, или, не дај Боже, да доживее такво нешто – вели Милена Радуловиќ.

Милена Радуловиќ за случајот со Мика Алексиќ: Инспекторката ја врати мојата верба во живот!

Поддршка за Радуловиќ по апсењето на професорот по глума Алексиќ


Извор: Блиц.рс

Видео на денот