Шок за Франција, Карабатиќ и селекторот Жил позитивни на корона

Карабатиќ беше позитивен на последното ПЦР тестирање/фото: EPA-EFE/Tibor Illyes

Ракометната репрезентација на Франција која досега на Европското првенство оствари четири победи во четири натпревари, доби лоши вести пред утрешниот натревар против Исланд бидјеќи остана без најдобриот играч и селекторот.

На последното тестирање, првата ѕвезда на „триколорите“ Никола Карабатиќ е позитивен на коронавирус исто како и селекторот Гијом Жил.

И двајцата ќе ги пропуштат натпреварите од главната рунда и би можеле да се вратат во репрезентацијата евентуално за полуфиналето доколку Франција обезбеди пласман во него.

Видео на денот