ШОК ВО САД: Во хеликоптерска несреќа загина НБА ѕвездата Коби Брајант - Слободен печат

ШОК ВО САД: Во хеликоптерска несреќа загина НБА ѕвездата Коби Брајант

Покрај Брајант животот го загубиле и останатите четири патници во хеликоптерот.

Ѕвездата на ЛА Лејкерс, Коби Брајант е една од петте жртви кои загинаа во хеликоптерската несреќа.  Според информациите, освен Коби Брајант, во неговиот приватен хеликоптер, кој се запалил, биле и четири други лица.

Брајант, заедно со уште четири лица, загинал во услови на магла кога неговиот приватен хеликоптер се срушил во ридот во близина на државниот парк Малибу во Калифорнија. Веднаш по падот на хеликоптерот избувнал пожар кој пожарникарските единици кои брзо стигнале на местото го изгаснале, но немало можност за спасување на патниците во хеликоптерот.

Ниту еден од нив не успеал да преживее.
Анонимен извор за новинарот на ЕСПН, Адријан Војнаровски потврди дека Коби Брајант бил во хеликоптерот .

Коби Брајант беше еден од најголемите кошаркари на сите времиња, а целата кариера ја помина во Лос Анџелес лејкерс, од 1996 година па се до повлекувањето во 2016 година.

Прочитајте и...  Шест членки на ЕУ ќе ги разгледуваат реформите во Светската трговска организација

Петпати ја освојуваше шампионската титула, двапати го доби МВП-признанието за најдобар играч во финалната серија, има една МВП-награда за најдобар играч во лигата, а 18 пати играше на Ол стар натпреварите.

Лејкерси ги повлекоа од употреба двата дреса кои ги носеше Брајант, 8 и 24, со што е единствениот кошаркар во историјата со ваква чест.

 

Прочитај повеќе

Коронавирусот до 30 март ќе ги држи затворени училиштата во Монголија

Слободен печат

Извозниот потенцијал на малите и средните фирми од Западен Балкан ќе се јакне со нови алатки

Слободен печат

Ако Блумберг стане претседател, ќе го продаде својот медиум

Слободен печат

ЛШ: Мурињо без „напад“ на Лајпциг, Аталанта домаќин на Валенсија!

Слободен печат

БиХ: Околу 4 илјади осомничени за воени злосторства чекаат процесуирање

Слободен печат

Андоновиќ: Во стилот на Пуџдемон и Борис Џонсон, Додик најавува РС-егзит

Слободен печат

Остави Коментар

3 − 3 =

Прочитај повеќе

Главниот обвинител на САД размислува за оставка поради твитовите на Трамп

Слободен печат

Стопанската комора на Македонија одбележува 98 години постоење

Слободен печат

Милошоски денеска на Рускоска ќе ѝ ги предаде „бомбите“ за Заев

Слободен печат

Во воздух се судрија два мали авиони во Австралија, четворица загинати

МИА Агенција

Избрзан демант на веста за оставките

Сашо Орданоски

Лазаров: Треба да постои консензус – поголем дел од буџетот да оди во капитални инвестиции

Слободен печат