Шок во Фиренца: Само 22 дена траеше соработката помеѓу Гатузо и Фиорентина!

Фото: EPA-EFE/ANTONIO BAT

Љубовта помеѓу Фиорентина и Џенаро Гатузо траеше само 22 дена, а стратегот кој се промовираше пред три недели.

Информациите велат дека причината за разделбата биле проблемите во стратегијата за трансфери со агентот на Гатузо, Жорже Мендеш.

Со соопштение од Фиренца е официјализиран крајот на соработката со славниот фудбалер на Милан..

– Фиорентина и тренерот Рино Гатузо, со заеднички договор, одлучија дека не ги делат истите визии и поради тоа следната сезона нема да ја започнат заедно.

Клубот веднаш започна да работи на наоѓање нов стратег кој ќе ги води „виолетовите“ кон резултатите кои ги заслужуваат Фиорентина и градот Фиренца – се наведува во краткото соопштение на клубот.

Потсетување дека претходно Гатузо го водеше Наполи на македонскиот репрезентативец Елиф Елмас од 2019 година и со чиј клуб еднаш го освои Купот на Италија.

Видео на денот