Сенегалско трио во редовите на Шкупи – Слободен печат
СпортФудбал

Сенегалско трио во редовите на Шкупи

Шкупи се засилува во пресрет на новиот евро настап летово, тројца Сенегалци потпишаа договор со прволигашкиот тим од Чаир.

Сите биле дел од У20 и У23 селекциите на Сенегал, Абубакрине Сал (1992 год.) е напаѓач и доаѓа од шампионатот на Саудиска Арабија, поточно Ал Таее.

Вториот играч Умар Гвидаби (1995 год.) може да игра на две позиции, во нападот и средниот ред. А третиот е Ламине Диак (2000 год.) како одбранбен играч за врска и доаѓа од фудбалската академија на Осло.

Сите потпишаа договори на една година, со можност истите да бидат продолжени на уште една.

Дел од фудбалската академија на Шкупи, веќе ги имаа првите тренинзи и ќе бидат дел од екипата на подготовките во Болу, Турција.

Шкупи се подготвува за новиот настап на меѓународната сцена, наредниот месец фудбалерите на Каран ќе играат во првото квалификациско коло на Лига Европа.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close