Секс после бременост: Одговори на најчестo поставуваните прашања

Фото: Unsplash

Колку брзо после раѓањето на детето можам да имам интимни односи?

Без разлика дали сте родиле вагинално или со царски рез, на вашето тело ќе му биде потребно време за заздравување. Гинеколозите препорачуваат да чекате од четири до шест недели пред повторно да имате интимни односи, но нормално е и доколку ви се потребни повеќе месеци. За тоа време вратот на матката ќе се затвори, постпородилното крвавење ќе престане, а можните пукања на интимната област ќе заздрават.

Дали ќе боли?

Хормоналните промени може да предизвикаат сувост на вагината, особено ако доите. За да избегнете каква било неудобност во текот на сексот, започнете полесно, со гушкање, бакнување или масажа. Постепено зголемувајте го интензитетот на стимулациите. Доколку ве мачи сувост, употребете лубрикант во форма на крем или гел. Испробувајте различни пози за да не чувствувате притисок на болните места и за да ја контролирате пенетрацијата. Кажете му на вашиот партнер што ви одговара, а што не.

Дали чувството ќе биде поразлично?

После вагиналното породување тонусот на мускулите на вагината може да ослаби и така да се намали удобното чувство на триење во текот на сексот. Овде можат да помогнат Кегеловите вежби со кои се зајакнува дното на карлицата. Едноставно стиснете ги мускулите на карлицата како да се обидувате да го сопрете мокрењето. Држите 5 секунди, а потоа повторете го истото 4 до 5 пати. Со тек на време проширете ги контракциите на 10 секунди, а потоа држете ги мускулите опуштени 10 секунди помеѓу контракциите. Кога ќе се навикнете, правете најмалку 3 сета од по 10 Кегелови вежби на ден.

Што е со контрацепцијата?

Освен ако не сакате што побрзо повторно да затрудните, сексот после бременоста бара сигурна контрацепција, дури и ако доите. Наједноставни средства ќе бидат презервативите и спермицидите, а веднаш по бременоста можете да користите и пилули кои содржат само прогестерон. Пилулите кои содржат и прогестерон и естроген се препорачуваат 6 недели после породувањето, бидејќи во спротивно може да предизвикаат згрутчување на крвта.

Што ако сум премногу уморна за секс?

Ако навечер сте премногу изморени за секс, тогаш кажете му го тоа на вашиот партнер. Но, тоа не значи дека вашиот сексуален живот мора да престане. Обидете се да водите љубов рано наутро додека бебето спие или доколку го чува друг член од семејството или некој пријател.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот