Се обновуваат пешачките патеки на улицата Даме Груев

ЈП „Улици и патишта“ започна со реконструкцијата на пешачките патеки на улицата Даме Груев, на потегот од улица Македонија кон улицата 11 Октомври, поточно на делот од улицата што минува позади Собрание. Во првата фаза ќе се обноват патеки со вкупна површина од 720 квадратни метри.

Екипите ја подготвуваат површината на пешачката патека за асфалтирање и тие досега извршија ископ, отстранување на оштетените рабници и поставување на нови, дел од површината е покриена со тампон слој и моментално работат и на нивелирање на шахтите и сливниците – информираат од претпријатието.

Оттаму додаваат дека откако ќе завршат подготвителните работи за асфалт, во текот на наредните денови ќе се асфалтираат пешачките патеки, а потоа ќе продолжат и со реконтрукција на коловозната површина на улицата.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот