Сасуоло заработува повеќе од Јувентус, Интер, Милан во Серија А - Слободен печат

Сасуоло заработува повеќе од Јувентус, Интер, Милан во Серија А

Реномираниот „Газета дело Спорт“ откри колку пари заработуваат екипите во Серија А од спонзорите. Очекувано, помеѓу најдобрите шест екипи кои имаат „најтешки“ спонзорски договори се наоѓаат великаните како Јувентус, Милан, Рома, Интер и Наполи. Но, изненадувачки ниту една од тие екипи не е на првото место, таму се наоѓа тимот на Сасуоло.

Според „Газета дело Спорт“, главниот спонзор „Мапеи“ на Сасуоло му плаќа дури 18 милиони евра по сезона. Интересно е што Џорџо Сквинзи, сопственикот на Сасуоло е и сопственик на компанијата за продажба на градежни материјали „Мапеи“.

На второто место се наоѓа шампионот Јувентус кој од „Jeep“ добива само 17 милиони евра. Потоа следат Милан (Емирејтс, 14 милиони евра), Рома (Катар и Хјундаи, 14 милиони), Интер (Пирели, 10.5 милиони), Наполи (МСЦ, Лете, Кимбо, 9 милиони).

Прочитај повеќе

Ерлинг Халанд: Новото големо фудбалско чудо (ВИДЕО)

Слободен печат

Трагедија во Англија: Фудбалер почина откако бил претепан пред ноќен клуб

Слободен печат

МЗТ Скопје супериорен во дербито со Куманово

Слободен печат

Баерн го торпедира Шалке и дојде на бод од лидерот Лајпциг (ВИДЕО)

Слободен печат

Норвешка подобра од Словенија во натпреварот за бронзениот медал

Слободен печат

Сагосен го урна рекордот на Лазаров (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

18 + six =

Прочитај повеќе

Тотенхем замената за Кејн ќе ја бара во Бундес лигата

Слободен печат

Турција бара екстрадиција на поранешен репрезентативец, се соочува со 15 години затвор

Слободен печат

Очајната Барселона поразена на „Местаља“ од Валенсија

Слободен печат

Сари: По Јувентус одам во пензија

Слободен печат

Загревање пред дербито: Навивачите на Валенсија и Барселона се испотепаа на улица (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонија благодарение на Вардар ќе има учесник во новата ракометна Лига на шампиони

Слободен печат